Varoval jsem trenéra, ať mě vystřídá. Teď musí zaplatit 770 korun, směje se 7gólový střelec Šůs

Tohle se povede jednou za život: záložník Hájů Jakub Šůs nasázel Meteoru B 7 gólů a nasměroval svůj tým k rekordní výhře 11:2! Své branky si Šůs, který se do té doby trefil devětkrát v sezoně, rozložil mezi 12. a 80 minutu. Ještě dva dny po zápase nechápal, co se semlelo. „Nevím, co k tomu mám říct. Každopádně počítám s tím, že to bylo naposledy,“ vyprávěl 20letý fotbalista.

Předpokládám, že to byl váš životní výkon. Souhlasí to?
Určitě ano, tohle se mi ještě nikdy nepovedlo. Nejvíc jsem dal za muže dva góly v zápase. Tohle je neuvěřitelné. Musím ale říct, že mi spoustu gólů připravili kluci před prázdnou bránu nebo do situace, kdy jsem stál sám před gólmanem. Měl jsem pak poměrně jednoduchou pozici pro zakončení. Spíš jsem doklepával balony do sítě, než že bych nějak extra zářil.

Všechny góly tedy byly po kombinaci do opuštěné branky?
První gól byl z vápna, kdy jsem obstřelil brankáře. Ten byl hezký. Pak jsem zakončoval z těch pozic, o kterých jsem mluvil. Nebylo to těžké. Přidal jsem i jednu asistenci na gól Jirkovi Janouškovi, takže jsem končil s bilancí 7+1.

Takže takový den splněných přání, co?
(Směje se) Přesně tak. Nechápal jsem, co se děje. Pořád nevím, co k tomu mám říct. Musel jsem se jenom smát.

Přemýšlel jste během zápasu o tom, kdy se vaše kanonáda zastaví?
Já už byl spokojený s tím hattrickem. Do poločasu jsem stihnul dva góly, a protože mě bolel z minulého týdne palec u nohy, říkal jsem trenérovi Slabému, jestli by mě mohl vystřídat. Odpověděl mi, že mě vystřídá, až dám ten hattrick. Jenže já mu řekl, že nechci za hattrick platit peníze, takže domluva byla taková, že za mě trenér případně ty peníze do kasy dá. Nechal mě na hřišti, vzniklo z toho sedm gólů, takže to bude trenéra stát 770 korun. (směje se)

Zajímavá taxa.
Za hattrick je 330 korun, každý gól navíc je 110 korun. Já ho varoval, ať mě sundá. (usmívá se) Ne, vážně, vůbec mě nenapadlo, že bych mohl dát ve druhé půli pět gólů. Pak už mě trenér na hřišti nechal, když mi to tak šlo. Sice mě chytaly křeče, ale byl jsem při chuti, tak jsem se toho snažil využít.

Jaké byly na váš výkon ohlasy v kabině?
Všichni se smáli, trenér mi často říkal, ať už dám gól. Teď už mi nikdy nemůže vyčíst, že góly nedávám. (směje se) Co se týče kluků, ti byli hlavně šťastní, že budou peníze do kasy.

Co vám říkali protihráči z Meteoru B?
Když jsem dal sedmý gól, tak mi jeden obránce říkal, že mě asi nechají dát ještě tři, ať to završím na deset. Rozdíl už byl velký, trochu to vzdali.

Góly jste nasázel ze záložní řady, o to je váš kousek unikátnější. Berete to tak?
Hraju levého záložníka, ale hodně ofenzivního. Cennější to určitě díky tomu je, ale mám výhodu, že sbíhám zleva do středu a přihrávky mám rovnou na pravačku, takže můžu rovnou střílet. A taky to vyplývá z toho, že se moc nevracím, na to jsem dost líný. (směje se)

Dostal jste se na metu 16 přeborových gólů, což je na záložníka velice dobrá bilance. Cítíte se jako střelec?
Nikdy jsem střelec nebyl, spíš jsem byl rád za každou trefu. Poslední rok v dorostu byl výjimečný, dal jsem 31 branek, ale mužský fotbal je o něčem jiném. Než si člověk zvykne na tempo a sílu, chvíli to trvá. Já bych byl radši, aby mě nikdo jako střelce nebral. Pak by si na mě totiž soupeři dávali větší pozor a já bych si tolik nezahrál.

Trenér Slabý o vás po zápase řekl, že jste malý vzrůstem, ale velký výkonem. Kolik měříte?
Měřím 167 centimetrů. Když jsem byl malý kluk, tak to byla nevýhoda. Pozvali si mě na trénink do Sparty, líbil jsem se jim, ale řekli mi, že potřebují někoho vyššího. Na Hájích dobře zapadnu, je tady hodně menších hráčů, ale zase patříme mezi ty nejrychlejší. Často je to výhoda, být malý.

Jaké byly reakce okolí na váš výkon?
Lidi mi píšou, že mě měl trenér Bílek vzít na EURO místo Baroše, samé srandičky. Ale posílají i gratulace, zahřeje to.

Oslavil jste nějak tuhle kanonádu?
Já teď slavím hlavně maturitu, tohle bylo navíc. Dokončil jsem obchodní akademii, tak se to hezky spojilo.

Může vás úspěšná sezona na Hájích posunout někam výš?
Rád bych to výš zkusil, ale nevím, jestli by se mi z Hájů chtělo pryč a jestli bych na to vůbec měl. Jsem tady deset let, Háje jsou pro mě druhým domovem. Přijdu, zasměju se, jsem tady spokojený ve všech směrech.

Radim Trusina

středa 6.6.2012 | www.fotbalpraha.cz | Přečteno: 2770