Na Hájích posily nečekejte. Musíme si v boji o záchranu pomoct sami, říká trenér Slabý

Tradičně bez posil z ostatních klubů začali přípravu fotbalisté Hájů. Dvanáctý celek Pražská teplárenská přeboru sází na své hráče, kteří se vrací do kádru po podzimních výpadcích, ať už ze zdravotních, pracovních či studijních důvodů. „A taky jsme zaznamenali velikánskou ztrátu: Jirka Janoušek odešel za prací do Anglie,“ lituje trenér Zdeněk Slabý odchodu vyhlášeného technika ze středu zálohy.

Jaké jsou další změny v kádru?
Nic výjimečného, kromě odchodu Jirky zůstává kádr stejný. Do hry by se mělo zapojit několik kluků, kteří na podzim moc nehráli: Jakub Hruška a Martin Brož ze zdravotních důvodů, Honza Boháč s Martinem Janečkem byli zase v Americe. Taky je pravděpodobné, že část sezony odehraje Radek Fedič, který už by mohl být připravený po plastice vazů. Na konci ledna to bude devět měsíců od operace, už by mohl jít do plné zátěže. Radek mi říkal, že hlavně potřebuje aspoň patnáct minut proti Uhelkám, kde působil. (usmívá se)

A co váš syn Jan? Ten byl na operaci s kolenem o tři měsíce později...
Honza už běhá, hodně se věnuje rehabilitaci, vypadá to s ním dobře, ale doktor mu radil, ať nikam nespěchá. Jsou tam procesy, které se nedají urychlit. S ním úplně nepočítám, od začátku jara stoprocentně ne.

Držíte i v letošním roce model přípravy bez účasti na zimním turnaji?
Pořád stejně. Zápasy začínáme hrát 2. února proti Libiši, máme naplánovaných pět přáteláků. Když se začne hrát první týden v lednu a končí se v závěru června, tak už to kluky ani nebaví. Mají volnost, hrají různé malé fotbálky, futsaly. Bylo by toho pak hodně. Teď jen trénujeme, je tam spinning nebo alpining, což je pro kluky takové zpestření, zatím si to chválí.

Na jaro se připravujete bez záložníka Jiřího Janouška. Můžou ho nahradit ti, kteří se vrací do týmu?
Každý je nahraditelný. Je pravda, že jsme s Jirkou byli zvyklí hrát nějakým způsobem. Nebudu říkat, že to byl náš rozhodující hráč, ale styl jsme podřídili kvalitám středu hřiště, kde nastupoval kromě Janouška ještě Hruška s Bednářem. Janoušek je typ, že mu ostatní můžou přihrát, ať je volný, ať je obsazený. Bylo mu to jedno. Vytáhli jsme ho na podhrotovou pozici, měl volnost. Jirka je hračička, dělal kličky ve vlastním vápně, stejně jako před brankou soupeře. Má výjimečné schopnosti, naše hra bude rozhodně jiná. Dřív jsme si chodili zahrát fotbal, teď budeme hrát asi trochu jednodušeji.

V čem třeba?
Jirka dal pár gólů z vlastní poloviny, ale když pak byl metr před vápnem, tak místo střely ještě přihrával, hledal si možnost, jak tu situaci ještě zkomplikovat. (usmívá se) Chtěl to vybagovat až do brány. Jiný hráč vystřelí, zvolí jednodušší řešení, dá gól a bude to ku prospěchu výsledku. Naše hra bude rozhodně jiná, protože jako Jirka to nikdo hrát nebude.

Máte o něm nějaké zprávy?
Mluvíme spolu každý týden, udržuje se v kondici, chodí běhat, jezdí na kole, posiluje, už ho tam lámali, aby šel hrát za místní tým asi sedmou ligu. On to ale zatím ve své stydlivosti odmítá. Připadal mi v pohodě.

Jste před jarem v pohodě i vy? Na sestupové místo Uhelných skladů máte teď náskok šesti bodů, což není extra moc.
Jsme si vědomí toho, že tam na podzim bylo pár zápasů, ve kterých rozhodovaly maličkosti, které jsme nezvládli. To nás mrzí. Myslím, že jsme měli mít o něco víc bodů. Nepoužívám oblíbenou větu trenérů, že chceme být do pátého místa, protože tam chtějí být všichni, ale šestnáct týmů se tam nevejde. Před každou sezonou mluvím o tom, že bychom se chtěli zachránit. Tentokrát jsem se o záchraně nebavil a vymstilo se nám to. (usmívá se) Nebudeme říkat, že nehrajeme o záchranu, když jsme šest bodů od sestupu, ale beru to jako dřív: Nikdo nám nepomůže, kdyby nám teklo do bot, nemůžeme sáhnout do divizního áčka, ale maximálně do přeboru dorostu, což je rozdíl. Musíme si pomoct sami.

Radim Trusina

středa 16.1.2013 | www.fotbalpraha.cz | Přečteno: 3193