Projekt krajské středisko mládeže

I letos se ucházíme o statut krajského střediska mládeže. Oproti loňskému roku se počet týmů, který tento statut obdrží zužuje na dva v Praze. Níže je možné nahlédnout do části projektu odeslaného KM PFS, na konci si ho v PDFku můžete prohlédnout celý.

Úvod:

FC Háje JM je mládežnický fotbalový klub sídlící na Praze 11. Tak, jako většina amatérských sportovních klubů, realizuje svoji činnost na bázi dobrovolných pracovníků a aktivních trenérů i vedoucích podílejících se na výchově talentované i netalentované mládeže. Jeho hlavním cílem je nabídnout mládeži na Jižním Městě sportovní vyžití na úrovni odpovídající dnešním požadavkům. Jižní Město je jednou z nejpočetnějších městských částí v Praze. Náš klub existuje od roku 1930 a s mládeží pracuje usilovně již 30 let, kdy se podařilo udělat první nábor. Po tomto úspěšném náboru byl založen první přípravkový tým. To byl počátek k vytvoření jedné z největších amatérských mládežnických základen v Praze s důrazem na ročníkovou návaznost od nejmenších po dospělé, kterou do dnešní doby prošly stovky obyvatel Jižního Města.

Historie:

Historie našeho oddílu je velmi pestrá. Pouze ve zkratce zmíníme základní etapy tradičního fotbalového oddílu, který letos oslaví 83. narozeniny.

První etapa probíhala od roku založení 1930 do konce První republiky 1939.

Druhá etapa je obnovení činnosti klubu v poválečných letech 1946-1953.

Třetí etapa je budovatelská, kdy se klub rozvíjel a budoval svou základnu. 1953-1971.

Čtvrtá etapa je etapa nejistoty. V tomto čase klub neměl vlastní hřiště, avšak  díky snaze vedení klub nezanikl.  1972-1984.

Pátá etapa: Oficiální název klubu je TJ Háje Jižní Město, tímto začíná období sídlištního klubu.     1985-1996.

Šestá etapa: Díky píli a přesvědčení se klub osamostatnil a vypracoval mezi nejpočetnější kluby v Praze. Dochází ke vzrůstající sportovní výkonnosti, kdy většina kategorií hraje nejvyšší pražské soutěže, včetně historického postupu A mužů do Pražského přeboru se sestavou skládající se převážně z odchovanců klubu.  1997-2013.

Struktura klubu:

FC Háje JM je občanské sdružení a jeho nejvyšším orgánem je Valná hromada. Každodenní chod klubu zajišťuje výkonný výbor ve složení: Michal Horník - sportovní ředitel, Filip Semorád - sekretář klubu, Renáta Klíčová - vedoucí přípravek. Výkonný výbor se pravidelně schází na svých schůzích, a to minimálně 1x za 14 dní. Svolává pravidelné trenérské schůze, kde informuje o dění v klubu a organizačně zajišťuje sportovní činnost. Počet trenérů a vedoucích je k dnešnímu dni 38 (včetně trenérů brankářů), podílejících se na činnosti 15 soutěžních týmů a dvou nesoutěžních předpřípravek, kde sdružujeme děti ve věku 4-6 let, které nemohou být svazem registrované a nemohou hrát soutěžní utkání.

Smluvní vztahy a spolupráce s TJ Háje a MČ Praha 11

Provoz areálů zajišťuje na základě smluvních vztahů FC TJ Háje, organizační jednotka Tělovýchovné jednoty Háje, spolupracující s Magistrátem hl. města Prahy. Podpora města je v souladu s cílem MHMP podpořit sportovní činnost dětí ve velkých sídlištních celcích jako prevenci negativních jevů v hl. m. Praze. Vlastní sportovní činnost je hrazena z příspěvků členů, výchovného a případných dotací.

Podpora MČ Praha 11 je realizovaná v grantové politice. MČ  P-11 každoročně vypisuje dvě kola grantů v oblasti sportu. Do obou kol podáváme 5-10 žádostí. Jednotlivé okruhy zahrnují provozní náklady, jednorázové akce, celoroční práci klubu nebo přímo reprezentaci MČ. Jednotlivé získané částky jsou účelově vázané na jednotlivé okruhy.

Hřiště

Domácími prostory jsou pro nás areál K jezeru 2 a areál při ZŠ Schulhoffova. Hlavní hřiště v areálu K jezeru 2 je umělá tráva 3. generace, která v červenci 2011 obdržela atestaci FAČR. Dále trénujeme na části travnaté plochy o rozměrech cca 68 x 35 metrů (zbytek travnaté plochy je zarostlý a patří developerovi - firma Oditty a.s.).

V areálu Schulhoffova, kam dochází zejména přípravkové a mladší žákovské kategorie, máme k dispozici UMT s rozměry 60 x 40 metrů pro minifotbal. K tréninkům využíváme také travnaté hřiště oficiálních rozměrů. Oba areály leží v klidném prostředí a splňují podmínky ke kvalitnímu trénování mládeže. Hostujeme také na hřišti spolupracujícího oddílu Jižní Město Chodov, které využívá travnaté hřiště oficiálních rozměrů.

Všechna hřiště jsou v blízké dojezdové vzdálenosti pro děti i dospělé Jižního Města.

Družstva v soutěžích PFS

FC Háje JM si zakládá na ročníkovém postavení týmů. Vyjma staršího dorostu tuto skutečnost plníme. Starší ročník v dané kategorii převážně hraje nejvyšší krajskou soutěž, mladší I. či II. třídu. V kategorii přípravek hrajeme tzv. soutěž "ELITE", která se jako jediná v Praze hraje po ročnících. Tuto skupinu hrají nejlepší a nejpočetnější pražské oddíly: Sparta, Slavia, Bohemians 1905, Dukla Praha, Motorlet, Meteor, Admira, Viktoria Žižkov, ČAFC, Braník, Tempo a Háje. Pro pomaleji se učící děti přihlašujeme  soutěže, které odpovídají výkonnostní úrovni tak, aby hráči byli dostatečně vytíženi a neutrpěl tím jejich rozvoj (příliš vysoké výsledky srážející sebevědomí hráčů). Každému hráči se dostává dostatečného zápasového vytížení.

Muži A: Pražský přebor

Muži B: I.B třída