ZIMA NA HÁJÍCH: ZAPOJENÍ DOROSTENCŮ DO MUŽSKÉHO FOTBALU

Svou základní skupinu na turnaji v Uhříněvsi fotbalisté Hájů vyhráli. Mezi lepší šestkou ale oba dosavadní duely prohráli. "U nás je to jako vždycky, to znamená střídavě oblačno. Máme nevyrovnané výsledky," potvrzuje trenér Zděnek Slabý.

Čím to je?

Taková klasika. Mění se nám sestava, zkoušíme zabudovat dorostence, nejsme kompletní. Jsou tam nějaké chřipky, omluvy kvůli práci nebo škole.

Jakou váhu dáváte výsledkům ze zimního turnaje?

Někdy vás může dobrý výsledek nebo výkon ze zimního turnaje posílit, nakopnout. Ale nestavěl bych zimní přípravu na tom, jestli turnaj vyhrajeme, nebo skončíme čtvrtí. Já měl na zimu jiný plán.

Jaký?

V tomhle roce na Hájích končí v dorostu pět kluků, tak je začínáme zabudovávat do kádru. Postupem času by se mohli někteří do áčka propracovat. Původně jsem chtěl, aby s námi absolvovali celou přípravu i turnaj, ale to by zase bylo málo dorostenců.

Takže z plánu sešlo?

Ne, to ne. Chodí s námi občas na zápasy. Jsem rád, že je můžu vidět v akci. Přizpůsobují se dospělému fotbalu.

A jak jim to jde?

Myslím, že dobře. V současné době můžou dva až tři hrát bez problémů.

Že byste je třeba mohl za měsíc nasadit do základní sestavy při mistrovském zápase?

I tak. Dva by na ní měli určitě. Uvidíme, jak na tom budeme s kádrem na začátku jara. Podle toho, kolik nás bude, využiju dorostence.

Jak to vůbec vypadá s odchody nebo příchody?

Žádné přestupy, jen návraty. Z Horních Měcholup je zpátky útočník Bičaník, naskočit by měl i dlouhodobě zraněný Brož a z Německa se vrací Václav Hruška, to by měla být velká posila. Stále se jedná o tom, že by si u nás prodloužil hostování útočník Soucha z Horních Měcholup. Kdyby se tam nevešel do kádru, rád by se vrátil. Podle toho, jak všechno dopadne, se rozhodneme, jak využijeme dorostence. Je možné, že nám někteří pomohou na začátku i v základní sestavě.

Na konci minulého roku jste říkal, že chcete přes zimu stabilizovat obranu. Hledal jste stopera. Jak to vypadá? Podařilo se?

Zatím se nám to moc nedaří, jak můžete vidět podle výsledků. Gólů dostáváme dost. Řeknu vám takový příklad ze soustředění. Hráli jsme s Brandýsem nad Labem. Směrem dopředu jsme předváděli nádherný fotbal, ve druhém poločase už jsme vedli 4:0, jasný zápas. No a my jsme z toho udělali 4:3, nechali jsme soupeře snížit na jeden gól. Náskok už nedotáhl, vyhráli jsme 5:3, ale Brandýs mohl vyhrát 7:5, stejně tak my 8:0.

A s kým tedy počítáte na post stopera? Říkal jste, že nebudete shánět žádnou posilu, ale pomůžete si z vlastních zdrojů.

Loni hrál na stoperovi útočník Dub, taky Chrobák, ale ten je po zranění a vypadá, že už nebude pokračovat. Stabilně hraje stopera Sojka, pak tam máme Hrůzu a zkoušíme i útočníka Fediče. Tihle čtyři tam můžou hrát, to jsou aspiranti na tenhle post.

Fedič patří k vašim útočným oporám. Má jeho případné stažení dozadu co dělat s návratem Bičaníka?

Já bych to udělal, i kdyby se Bičaník nevrátil. Samozřejmě by mohli hrát v útoku i spolu. Uvidíme, jak to dopadne.

Návrat Bičaníka je jistý?

Myslím, že je. Má práci a školu, v Měcholupech by nestíhal tréninky.

To bude pro vás významná posila, ne?

Jestli bude dávat góly, tak určitě. On je hodně gólový.

Jak jste zatím obecně spokojený s přípravou? Je něco, co vás v ní potěšilo?

Byl jsem potěšený hrou dopředu proti Brandýsu, o tom už jsem mluvil. A také s tím, že kluci k tréninkům přistupují poctivě. Bohužel máme stejně jako v jiných klubech problém s tím, že se nescházíme kompletní. Ale já to klukům nevyčítám. Dnes je jiná doba, práce do večera. My, když jsme byli mladí, skončili jsme v práci a od čtyř hodin jsme měli čas.

Jak moc vaší přípravě pomohla umělá tráva, kterou už se Háje mohou pochlubit?

Je to určitě velká výhoda, že si můžeme zatrénovat na slušném terénu. Ale chodíme také na spinning nebo na fitbox.

Fitbox? Co to je?

Dva kluci stojí u panáka a mydlí to do něj. Já tam s klukama nechodím, mají instruktory. Je to změna, oživení, aby to kluci neměli pořád stejné. I když jim fotbálky různě zpestřujete, je to pořád na jedno brdo.

Věříte, že fitbox ve vašich svěřencích zvýší agresivitu a rvavost, kterou budou potřebovat na jaře?

To ani ne. Tyhle vlastnosti má každý v povaze. Jestli je hráč v uvozovkách na hřišti leklá ryba, tak může jít na fitbox desetkrát, ale pokud se nevyhecuje sám, bude to pořád stejné.

Sledujete v zimě výsledky soupeřů, kteří jsou v tabulce pod vámi? Třeba Aritma má dobrou formu, ale ztrácí na vás 11 bodů. Jste tedy v klidu?

Úplně v klidu nejsem, ale věřím, že tenhle náskok uhájíme. Na soupeře se koukat nechodím, nedělám to ani v soutěži. Důležité stejně bude to, co si sami uhrajeme na trávníku.

-tru-

čtvrtek 19.2.2009 | Klub | Přečteno: 2800