Ročník 2005: Odmakáno na 120%

V sobotu jsme odehráli zápas s Viktorkou Žižkov. Absence 4 hráčů určila, že budeme mít právě tři hráče na střídání. A slovy Dejva v pozápasovém hodnocení, ke kterému se přikláním, kluci utkání odmakali na 120%, šli do utkání naplno a mohli se radovat z týmového cíle, který si nastavili, tedy z výhry.
5:3
(1:1)
22.kolo v So 5.5.2018 11:30
FK Viktoria Žižkov
Diváci: 40,

Toto utkání bylo velmi podnětné a ukázalo nám mnoho věcí k zamýšlení. Zpětně jsem se díval, že naše články jsou čtené nad 100 příspěvků, což mi přijde jako vysoké číslo a leží zde určitá zodpovědnost za kvalitu článku.

V těchto shrnutích hodně vycházím i z toho, co říkají kluci po zápase, jak to vnímají oni a po tomto zápase došlo k řešení tématu, ke kterému se dostaneme na konci.

V první třetině jsme byli zalezlejší, úvod utkání patřil Viktorce, my jsme se dostali na útočnou polovinu spíše z brejků a hosté měli větší tlak během úvodních 10 minut. Paradoxně jsme se však dostali do vyloženějších šancí my. Ty jsme neproměnili a soupeř otevřel skóre gólem z penalty, která byla zcela správně nařízena. Hra se postupně vyrovnávala a vyrovnalo se i skóre, kdy se nám podařilo uspět z rohu, Dymo trefil šibenici. V třetinové pauze jsme si povídali o našem nastavení, o sebedůvěře, o vyšším postavení (v první třetinu jsme byli více zalezlí bez větší podpory) a pak individuálně s některými hráči o vlastním nastavení.

Trochu jsme promíchali pozice a druhá třetina patřila z naší strany k jedním z nejlepších v lize. Byli jsme aktivní, v útočné fázi se nám dařila kombinace i výběr místa, lépe jsme doplňovali útočnou fázi a byli jsme důslední při útoku na míč či v obranné fázi. Dostali jsme se do vedení, kdy Dejv připravil míč naběhnuvšímu Šímovi a ten dával do prázdné branky, do konce třetiny padly ještě tři další góly a po dvou třetinách jsme vedli 4:2. Ve třetí nám už docházely síly, hrálo se náročné utkání, byť Viktorka snížila na 4:3 a utkání zdramatizovala, uklidňující gól vstřelil před koncem TJ, který tím završil svůj hattrick. Toť je ve zkratce shrnutí utkání. Nyní se podíváme na podněty ze zápasu.

1) V rámci předzápasové domluvy upozadil Alex svou touhu hrát vepředu a hrál více ze zadních pozic.
2) Adam přišel zafandit a byl celou dobu s týmem, byť nemohl hrát.
3) Téměř celé utkání jsme odehráli v maximální intenzitě, málokdy jsme polevili.
4) Tom udržel většinu střel a centrů, buď mu kluci natolik věřili, že nedobíhali a nebo to nemají ještě tolik zafixované - cíl pro trénink.
5) V útočné fázi jsme se dostali do mnoha situací v zakončení. V pohybu jsme se uměli nabídnout, Šíma otáčel hru, vnímal postavení kluků, kteří se od druhé třetiny hodně nabízeli.
6) Rozhodčí - bude samostatný odstavec
7) Rozehrávka od naší branky - bude samostatný odstavec.

Málokdy se vyjadřuji k rozhodčím, dnes udělám výjimku. Zaprvé se částečně pokárám, dal jsem najevo více své emoce vůči paní rozhodčí, čímž jsem mohl ovlivnit kluky. Při zpětném promítání bych to dnes udělal stejně, protože z mého pohledu byly dané situace jasné fauly a když je po několikáté neodpískala, cítil jsem potřebu se ozvat. V kabině jsme si k tomu s klukama něco řekli, zejména, jak pracovat v takovýchto situacích s emocemi, i na hřišti. Lepší je dát ven, mimo, i nějakým křikem, než je potlačovat, ale pak to mít čisté a jít dál.

Poslední odstavec bude delší. To je téma naší rozehrávky od brankáře. Je to pro nás výrazná věc k řešení. Neboť při naší rozehrávce je velmi malá aktivita. Z důvodu včerejšího zápasu jsem velmi rád za pravidlo, že se nesmí vykopnout přes půlku, je zde však jisté ale, které zde rozvedu.
Je zde otázka, zda tyto situace neumíme řešit, či nemáme dostatečnou herní odvahu na to je řešit. Za mě je to v tomto případě to druhé. V kabině jsme toto probírali dlouho, kdy jsme si říkali, proč to rozehráváme tak, jak to rozehráváme a proč není větší nabídka. Odpovědi byly dvě. Zaprvé, že se rychleji dostaneme do útočné fáze, zadruhé, že je menší šance, že nám soupeř dá gól. Více kluků se přiklánělo k druhé odpovědi. Jde zde tedy o nastavení mysli. Řekli jsme si informace, co je pro co výhodnější. Tedy z hlediska rozvoje a z hlediska výsledku. Pojmenovali jsme si to, abychom společně došli k uvědomění, proč se ty situace dějí tak, jak se dějí. Kluci měli tendenci to hodnotit, že je něco dobře a že něco vůbec není špatně.

Klukům jsem říkal, že nyní není mým cílem, aby to hodnotili, nýbrž aby si uvědomili, proč se tak děje. A tím se dostávám závěrem k sobě. V pozici trenéra vím, že fáze lehčí rozehrávky, nákopu na někoho, nás z fotbalového hlediska nerozvíjí. Z pozice kouče však odpověď kluků vedla k dosažení jejich cíle a tím pádem bych jako kouč měl být spokojený. Zde se promítají dvě roviny a je to o neustálém hledání rovnováhy. S klukama to budeme ještě řešit (ani ne tak trénovat - protože jde opravdu z mého pohledu více o nastavení mysli), proč a co se jak a kdy děje. V momentě, kdy byl míč ze hry, tak aktivita byla, nabídka byla, řešení situací bylo a zde u mě panuje spokojenost. Jen jsme si dnes neuměli v mnoha případech poradit konstruktivně s rozehrávkou v klidu.

Závěrem děkuji klukům za možnost tanečků. Již dříve po mně chtěli v rámci toho, když dají gól, abych zatančil tanec, který někdy předvádí Šíma nebo Vašek. Dříve jsem toho nebyl schopen, v sobotu jsem na zápas přišel s tím, proč vlastně ne. A tak jsem si zatančil 4x, poprvé jsem zapomněl. Jen doufám, že po mně nebude chtít TJ salta.

Děkuji klukům za odmakané utkání, všem za podporu a panu Černému za fotky.

Zápasu se zúčastnili: Tom Pokorný, Kuba Danda, Simon Větrovec, Šíma Černý, Vašek Schrojf, Dymo Nykyforuk, Luky Veselý, David Andronikov, Alex Klymskyj, Tomas Järvinen, Tom Kolář, Adam Lelkes (podpora na střídačce)