Vršovice - FC Háje Jižní Město 3:0 (2:0)

Fotbalisté Vršovic pokračují ve fantastické přeborové jízdě. Nováček soutěže přehrál doma Háje 3:0 a po 12. kolech má na kontě pouze jednu porážku, která přišla už v prvním srpnovém zápase se Žižkovem B. Přesto tým po deváté výhře v soutěži spadnul z prvního místa, kde ho díky lepšímu skóre vystřídaly Královice – ty rozmetaly Libuš 8:0!

Vršovice začaly doma aktivně, dvakrát zkoušel vystřelit záložník Uhlíř: nejdřív kousek za vápnem uklouznul a jeho rána nemohla brankáře Tlustého ohrozit, když si pak postavil míč k přímému kopu metr za hranicí pokutového území na středu hřiště, vypadalo to pro Háje hůř. Jenže Uhlíř ho přes zeď nasměroval nad břevno. V těchto chvílích se víc hrálo na polovině Hájů, ale další šance nepřicházely.

Ani hosté se v útoku neprosazovali, první náznak povedené akce přišel po dvaceti minutách, kdy Hruška vyslal krásnou kolmici na Boháče – jeden z nejrychlejších fotbalistů v přeboru sprintoval po levé straně, už to vypadalo, že míč stihne, ale těsně před nohama mu ho sebral brankář Michal.

Domácí gólově udeřili ve 22. minutě ze své největší zbraně: standardní situace. U laviček propadl v souboji s Kejhou stoper Vlasák a vršovický útočník po čtyřicetimetrovém sprintu nebezpečně vystřelil po zemi, Tlustý míč s obtížemi vykopl na roh. Ten před branku zatočil Uhlíř, po odrazu si ho našel Kejha a hlavou ho zblízka doklepnul do sítě – 1:0.

A brzy to bylo o dva góly. Obránce Pravenec chtěl před brankou odstavit tělem Bauma, vůbec nesledoval míč, ale udělal to hodně naivně – Baum ho oběhl a rázem se vynořil sám před Tlustým. Po jejich střetu nařídil rozhodčí Čermák pokutový kop. Balon si vzal Uhlíř a poslal ho na opačnou stranu, než skočil gólman.

Háje se přesto z nepříznivého vývoje zápasu nesložily. Naopak. Závěr poločasu patřil jim, hosté zamkli soupeře na jeho polovině, sympaticky i na těžším terénu kombinovali po zemi, ale šance? Nula! Když přiletěl před branku jeden z perfektních centrů, nenašel se v červeném dresu žádný hlavičkář, který by se ze vzduchu dokázal prosadit, nebo aspoň míč nasměrovat na branku...

To se opakovalo i po změně stran. Střídající Šůs poslal roh krásně na hlavu Boháče, ten ovšem balon jen líznul a obrovská příležitost byla pryč. Pak to zkoušel z dálky Bednář, ale netrefil branku.

Celý druhý poločas Háje víc držely míč, hrálo se na polovině domácích, kteří čekali na možnost brejků, z nichž si vypracovávali velmi nadějné možnosti skórovat. Uhlíř se zbavil obránce dvěma rychlými přešlapovačkami, jenže jeho střelu Tlustý ztlumil na brankové čáře.

Za chvíli musel vytasit perfektní zákrok proti Kejhovi, který na něj běžel sám od poloviny hřiště. Zajímavé bylo, že si míč „vyškrábnul“ v souboji, v němž upadl na zem, rychle vstal a namířil si to přímo na bránu. Obránci Hájů v tu chvíli zcela selhali a vytvořili mu koridor, v němž mohl nerušeně běžet. Unavený Kejha zvolil střelu po své pravé ruce, kterou Tlustý perfektně vystihnul.

Háje si podobnou gólovku nevypracovaly. Když se dostal Novák do nadějné situace po obloučku střídajícího Musila, byl ihned zblokován, po chvíli trefil míč místo hlavy ramenem a další vynikající centr Šůse tak zůstal nevyužit.

Snaha zvrátit nepříznivý výsledek byla na straně Hájů patrná, hosté ovšem dokázali hrát jen po pokutové území. Dál nebyli vůbec nebezpeční. To Vršovice ano. Střídající Kříž po skvělém napadání vypíchl balon hlavou, z ideální pozice za vápnem ale vypálil vysoko nad.

Všechno směřovalo k výsledku 2:0, když si ve druhé minutě nastavení naběhl na centr z pravé strany Vošta a parádně ho pravačkou prodloužil k zadní tyči. Tlustý se jen ohlédnul – 3:0. Čtvrtý zásah ještě mohl přidat Vořechovský, k němuž v úplném závěru doskákal míč po rohovém kopu, hlavou ho ale trknul těsně vedle tyče.

Vršovice – Háje 3:0 (2:0)
Branky: 22. Kejha, 28. Uhlíř z pen., 90.+2 Vošta. ŽK: 32. Janout, 78. Sailer – 28. Tlustý, 58. Bednář. Rozhodčí: Čermák – Tikal, Hlavnička. Diváků: 50.
Vršovice: Michal – Minařík, Protivínský, J. Šimr, Sailer – Baum (73. Vošta), Kučera, Vořechovský, Janout (83. Holzknecht) – Uhlíř (77. Kříž) – Kejha. Trenér: Karel Jeřábek.
Háje: Tlustý – Štípek (46. Šůs), Vlasák, Dub, Pravenec – Soucha (64. Musil), Janoušek, Bednář, V. Hruška, Boháč – Novák. Trenér: Zdeněk Slabý.

Karel Jeřábek (Vršovice): „Zápas se rozhodl v první půlhodině, kdy se nám povedly dát dva góly. Pak ale přišlo hluché místo, konec poločasu, kdy hráči asi trochu usnuli na vavřínech. Po změně stran jsme hru kontrolovali, ale měli jsme z brejků přidat víc než jeden gól, protože Háje hru otevřely, snažily se snížit stav, mohlo to být definitivně rozhodnuté už dřív. Těší mě ale, že jsme udrželi další nulu vzadu. Do konce podzimu chybí tři kola, určitě bychom chtěli být v půlce soutěže na prvním místě, když už jsme byli tak dlouho první, ač to nebyl před sezonou náš cíl. Teď nás přeskočily o skóre Královice, s kterými ještě hrajeme. Je tam taky Libuš i Zbraslav. To jsou velice silní soupeři. Teď se ukáže.“

Zdeněk Slabý (Háje): „Dnes to bylo z naší strany špatné, soupeř vyhrál zaslouženě. Dal dva góly, zatáhl se, což vyhovuje jeho stylu hry. Umí si náskok pohlídat. My jsme si vytvořili jednu větší šanci, na kterou se nedá vyhrát. Nejsme zvyklí hrát na takovém blátě, což byla pro nás jednoznačně nevýhoda, našemu fotbalu podobný terén nevyhovuje, ale to není omluva. Náš výkon nebyl dobrý. V předchozích zápasech jsem byl většinou s hrou spokojený, že nedopadly výsledkově dobře, to se ve fotbale stává, ale ve Vršovicích jsme si nezasloužili vyhrát.“

Nejlepší hráč Vršovic: Karel Protivínský
Nejlepší hráč Hájů: Martin Tlustý
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: Michal Uhlíř (Vršovice)