Z hájecké kabiny

Z hájecké kabiny (3)

Po týdenní odmlce kvůli soustředění vám přináším další rozhovor. Tentokrát s trenéry kategorie mladší přípravky, a to Filipem Voskou (pravé foto) a Matějem Souchou (levé foto) . Kluci trénují ročník 2002, který letos bude hrát dvě soutěže: 4+1 a 7+1.

Jak se vám spolu trénuje i přes určitý věkový rozdíl?

Mates: Dobře.

Filip: Dobře. Je to stejné, jako když jsem trénoval s Mullerem na Slavii.

Fílo, ty si odešel po prvním roce trénování z Hájů do Slavie. Co tě k tomu vedlo a jak ses k tomu dostal?

Filip: Tento kšeft mi dohodil profesor na míčové hry. Bylo to spojené s učením na Vladivostocké (ZŠ se sportovními třídami Slavie - pozn. autora).

Jak dlouho jsi trénoval na Slavii?

Filip: Deset let.

Proč ses vrátil zpátky na Háje?

Filip: Především kvůli synovi Kryštofovi. K Hájům mám blízký vztah a měl jsem celý život. Další věc je ta, že tréninky na Slavii jsou od 14:00, a to při práci, kterou teď dělám, nelze stíhat.

Mates, tebe taky lanařila Slavia. Proč jsi se rozhodl zůstat na Hájích?

Mates: Mám stejnou vizi jako Michal (Horník - pozn. autora) a myslím si že je to dobrá vize. Vytvořit na Hájích dobré podmínky pro mládež, aby se z Hájů jednou stal klub, který by byl konkurenčně schopný třeba již zmíněné Slavii.

Filip se ptá: V čem myslíš konkurenčně schopný?

Mates: Základna dětí je dobrá, jde o to odmala systematicky pracovat na jejich rozvoji.

Filip doplňuje: Já myslel v čem myslíš konkurenci např. té Slavii?

Mates: Kvalitou fotbalu se to asi nedá srovnat. Ale myslím si, že to, jak se to dělá ve Slavii, není tolik odlišné od nás.

Filip: Ačkoliv neznám všechny trenéry na Hájích, tak hodně z nich je srovnatelná s trenéry ve Slavii. Zde Háje konkurují s přehledem. Tam už jde pak o to, s jakými dětmi pracuješ. Tady je problém v tom, že oni vždy budou chtít ty fotbalovější děti zlanařit v co nejnižším věku, protože pak za ně dostanou velký prachy.

Mates: To je přesně ono. Já bych byl právě rád, kdyby měl klub takovou základnu, aby tu ty děti zůstávaly..

Filip: To je právě o tom přesvědčit rodiče. To je dané výchovou lidí. Mě spíš vždycky mrzelo, když chtěl někdo odejít do klubů jako je Junior, Podolí, Horní Měcholupy, protože proč by tam chodili?! Když šel někdo do Sparty, tak chtěl hrát s nejlepšíma, ale proč šel do Junioru !!

Trénujete ročník 2002 dva roky. Jak jste spokojení s tím, kam se kluci posunuli?

Mates: To záleží individuálně. Ten pokrok tam samozřejmě je vidět.

Filip: Ale my to tak nevnímáme. To musí uznat někdo, kdo s týmem není každý den.

Mates: Objektivně musím říct, že ten pokrok tam je. Na někom je vidět více, na někom méně. Více je vidět pokrok na klucích, kteří začali později nebo byli zpočátku méně šikovní.

Filip: Třeba dnes jsme dělali převalování míče, což není snadná záležitost. A šlo to lépe klukům, kteří toho ještě tolik neodehráli.

Jak byste zhodnotili loňskou sezónu?

Mates: Já jsem kvůli svému zranění spoustu zápasů na jaře neviděl. Ale vím, že tam byly zápasy, které jsme odehrály dobře herně. Byly také takové zápasy, kdy jsme si nedokázali nehrát ani vystřelit. Herně jsme na tom lépe než střelecky. V zakončování nás tlačí bota.

Filip: U nás dávali góly převážně tři nebo čtyři lidi. To je strašný. Z tak početného kádru (28 hráčů - pozn. autora) je to velmi málo. Ne že by ti ostatní byli horší, ovšem nedokáží se do těch střeleckých pozic dostat. Chybí tam touha vstřelit gól za každou cenu. S tím se setkáme i u dospělých.

Co říkáte na změny, které se před sezónou zaváděly?

Mates: Podle mě je to dobrý krok. Přesto mi vadí, jak se to propagovalo, jak se to zařizovalo a vůbec jak se to celkově uvedlo.

Filip: Já se přiznám, že nevím. Samozřejmě je blbost hrát s těmahle malinkýma 7+1. Pro tyhle malý je dobře, že se hraje na menším hřišti. Bohužel nechápu, proč se hraje s míčem číslo 4.

Oba jste se zúčastnili 80. oslav výročí. Jak se vám oslavy líbily?

Mates: Já jsem to viděl i z té druhé organizační strany. Myslím, že to bylo dobře připravené co se týče disciplín i doprovodných akcí. Mohlo přijít víc lidí, to mě mrzí. Mohli jsme ukázat, že jsme větší klub.

Filip: Nezúčastnil jsem se celého dne, přesto souhlasím s Matesem, že tam byla na můj vkus malá účast.

Mates: Kdybych měl vyzdvihnout dva okamžiky, tak je to nástup ročníku 2001 a 2002 s chlapama při posledním mistráku mužů. Druhý okamžik je létání osmdesáti modrých balónů ze střechy.

Díky za rozhovor

středa 1.9.2010 | Klub | Přečteno: 3124