FC Háje JM - ČAFC Praha 1:2 (0:1)

Fotbalisté ČAFC na jaře vyhráli pátý zápas ze šesti. Ač na Hájích byli v poli horší, místy čelili velkému tlaku domácích, uhájili v závěru těsný náskok. Vítězství 2:1 celku ze Záběhlic zařídil kapitán Martin Chvátal, který se trefil dvakrát hlavou po standardních situacích a jako stoper má v tabulce střelců už 11 gólů!

Čafka začala na umělé trávě Hájů zostra: Tomáš Kaliba hned v první minutě krásně vypálil, ale jeho ránu z 25 metrů vytáhl brankář Tlustý na roh. Po chvíli byla jeho branka ve velkém ohrožení znovu, když Šlitr posadil centr na hlavu Trymla a domácí gólman musel opět předvést efektní robinzonádu.

Háje se deset minut téměř nedostaly z vlastní poloviny, ale brzy se obraz hry zcela obrátil.

Po čtvrthodině centroval Slabý a kapitán Hájů Dub hlavou mířil velice dobře, jenže i Svoboda na druhé straně předvedl vynikající zákrok. Za chvíli dobře přečetl úmysl domácího hračičky Janouška, který se proháčkoval mezi třemi obránci, ale ve finální fázi si před Svobodou dal míč o něco delší a chyběl mu krok k zakončení.

Gólman ČAFC měl i štěstí, když po závaru před svojí brankou zkrotil balon až na čáře. V tu chvíli už Háje hrály bez levého obránce Slabého, který si poranil koleno, byl několik minut ošetřován, a pak musel střídat. I bez něj se tlačily do útoku. Hruška napodobil Janouška a předvedl krásné sólo přes tři protivníky, navíc dokázal obejít i brankáře Svobodu, ale míč mu utekl do strany. Tam sice číhal Boháč - zakončoval do prázdné branky - jenže celou situaci výborně přečetl Jan Kaliba a skluzem na brankové čáře míč vykopl!

Vypadalo to, že je jen otázka času, kdy půjdou Háje do vedení, ale nestalo se. Ve 39. minutě si naskočil Chvátal na roh, přetlačil Štípka, o jehož hlavu otřel svůj pokus, který zapadl ke vzdálenější tyči – 0:1!

Háje se hnaly za vyrovnáním, Dub střílel z dálky, Hruška zopakoval nádherné sólo, jeho vyražený pokus doklepl do sítě Šůs, jenže byl v ofsajdu.

Tým ČAFC se jen bránil, Háje kombinovaly a bavily diváky svým moderním projevem: krátké přihrávky, narážečky, absence nakopávaných míčů. Po hodině hry přidal navíc velkou parádu Janoušek: po dvou kličkách na polovině hřiště byl v souboji s třetím protihráčem, ale ještě ve skluzu si všimnul, že je brankář Svoboda daleko z branky a nádherným lobem ze 40 metrů vyrovnal! Hostující kapitán Chvátal nahlas lamentoval: „Dobře nám tak, když nejsme schopní uhrát jediný balon.“

V tu chvíli to vypadalo, že Háje soupeře zlomí. Namlsaný Janoušek zkoušel štěstí z přímého kopu, ale vysoko přestřelil. Čafka čekala na brejky, které se jí moc nedařily. A tak se vydal podpořit ofenzivu stoper Chvátal... V 64. minutě k němu doputoval v pokutovém území míč po několika odrazech a on ho hlavou v nepřehledné situaci usměrnil podruhé v zápase za brankovou čáru.

Skóre se sice změnilo, ale na hřišti to vypadalo pořád stejně: Háje obléhaly Svobodovu branku, pálily ze všech pozic, ale další velkou šanci už si nevypracovaly.

Při hře vabank mohly naopak potřetí inkasovat. Nejdřív si dal Dub při obranném zákroku málem vlastní gól, před koncem střílel z přímého kopu dobře Tomáš Kaliba, ale Tlustý byl u tyče včas.

V nastavení ještě zkoušel pro Háje získat bod Šůs, vystřelil krásně z dálky, jenže jeho pokus těsně minul horní růžek branky.

Háje – ČAFC 1:2 (0:1)
Branky: 60. Janoušek – 39. a 64. Chvátal. ŽK: 87. Bednář – 62. Chvátal, 83. Máchal, 86. Kural. Rozhodčí: Nykl – Gotthard, Flimmel. Diváků: 80.
Háje: Tlustý – Štípek (54. David), Vlasák, Dub, Slabý (29. Pravenec, 75. Reichmann) – Soucha, V. Hruška, Janoušek, Bednář, Šůs – Boháč. Trenér: Zdeněk Slabý.
ČAFC: Svoboda – Zupka, J. Kaliba, Chvátal, T. Kaliba – Šlitr (67. Kovačík), Kouble (67. Řeřicha), Dratva, Kural – Tryml (82. Máchal), Kuneš. Trenér: Zdeněk Herink.

Zdeněk Slabý (Háje): „Jedno mužstvo hraje fotbal, druhé dá dva góly a vyhraje. Po našem vyrovnání jsem si myslel, že zápas zlomíme na svou stranu, ale dostali jsme brzo druhý gól. Chvátal se velmi těžko brání, i když je známé, že je při standardkách hodně nebezpečný. Ve fotbale je i spousta náhod: První branku dal s velkou pomocí náhody, kdy otřel míč o našeho obránce. My naopak nedáme gól do prázdné brány. Ale jsem spokojený s hrou, předváděli jsme pěkný fotbal, divákům se musel líbit.“
Zdeněk Herink (ČAFC): „Co se týče herní stránky, moc jsme toho na Hájích nepředvedli, jen jsme využili standardní situace. Háje byly v poli lepší, my jsme vycházeli ze zabezpečené obrany. S výsledkem jsme spokojení, s projevem ne. Stál proti nám velice kvalitní soupeř. Zápas rozhodl Martin Chvátal, což byl jednoznačně náš nejlepší hráč. Je pro nás velmi důležitý, při standardkách je hodně nebezpečný, což potvrdil. Máme pátou výhru na jaře ze šesti zápasů, s tím jsme spokojení. Pomalu se dostáváme do horní poloviny tabulky, kam podle mě patříme.“

Nejlepší hráč Hájů: Jiří Janoušek
Nejlepší hráč ČAFC: Martin Chvátal
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz:Jiří Janoušek (Háje)