Mladší přípravka B

Mladší přípravka 2005 - Hostivař

V neděli jsme odehráli přátelský zápas proti Hostivaři. Na to, že jsme strávili čtyři měsíce v tělocvičně bez jediného nácviku 4+1 jsme hráli, tak hra vypadala velmi dobře. Hostivař asi vstřelila více branek, dá se podle toho však hodnotit vítězství?

Slunečná neděle přinesla drobné zmatky. Po dlouhé době jsem udělal ústupek, který už zase neudělám. Sraz půlhodiny před zápasem není dobrý nápad, neboť opozdilců bylo hodně, a tak někteří přišli až 20 minut před zápasem. To z mého pohledu byla jediná kaňka na jinak hezkém utkání.

Otázku položenou v úvodu zodpovím až níže v článku. Tedy, pokusím se vysvětlit, proč jsem ji položil a každý ať si na ní odpoví sám dle svého uvážení. Šli převážně kluci, se kterými budeme hrát Elitu, nicméně ná chybělo 5 hráčů, tedy jedno celé hřiště. Jsem nadšený tím, jak ti o trochu pomalejší se zlepšují. Ono to není v porovnání s ostatními tolik vidět, jenže když se vrátíme o půl roku nazpátek, tak trénujeme vlastně úplně jiné kluky.

Měli jsme jednoho náhradníka na obě hřiště dohromady, takže kluci hráli v podstatě celý zápas. Opět jsme jim řekli, že když nebudou moct, tak ať si odfrknou na hřišti. Myslím však, že to docela zvládli. Krásný důkaz toho, že se nemusí trénovat fyzička u takových to prcků, neboť ona jim stoupá přirozeně v takových to zápasech. No a když holt někdo nemůže, tak co se stane, když si odfrkne na hřišti? Až budou kluci na velkém hřišti, také nebudou moct neustále střídat.

Hra samotná se mi líbila. Asi to bylo o trochu slabší než konec podzimu, jenže si vemte, že jsme byli čtyři měsíce v tělocvičně, kde jsme se učili jiné, než fotbalové věci. Snad jsme udělali pokrok v kotoulech, většina kluků už umí kotoul popředu i pozadu. V pohodě vylezou na švédskou bednu. Někteří docela dobře šplhají a i to švihadélko jsme si ozkoušeli do dalších sezón. To jsem ale zase odbočil. Spíš jsem čekali, co kluci předvedou. A to byl hlavní důvod, proč jsme kluky nechali vesměs hrát bez pokynů. Chtěli jsme vidět, jak si poradí v určitých situacích.

A zde se dostáváme k otázce, kterou jsem položil na začátku. Nerad bych, aby to vyznělo jako urážka Hostivaře, protože jak jsme viděli, má spoustu moc šikovných hráčů. Ale jak jsem upozorňoval po zápase, ten rozdíl mezi našimi a jejich kluky byl obrovský. Naši kluci se rozhodovali samostatně a v mnoha případech správně. Aniž bychom jim neustále říkali, co mají dělat (jako trenéři Hostivaře), tak hráli fotbal. A hráli ho špatně? Dle mého názoru (který nikomu nevnucuju, jen ho lehce podsouvám :-))) vůbec ne. Naopak se mi to po čtyřech měsících v tělocvičně líbilo moc. Poradili si i s těžkými situacemi, a to i před naší brankou. Třeba Tomík to tam perfektně vykličkoval a dostal se ze složité situace.  A když to příště ztratí a dostane z toho gól? Nevadí, zkoušíme dále! Nechci, abychom se zbavovali míče a raději to urvali do autu, protože tak se nerozvíjíme.

Ačkoliv to bylo takové tišší utkání (kluci na sebe moc nemluvili), tak tam bylo hodně přihrávek. Dost mě to překvapilo a potěšilo. Kluci si zvedli tu hlavu, podívali se a nahráli si. Musím zmínit jednu přihrávku, protože to bylo něco tak geniálního, že si to zaslouží pozornost. Alex si "nabrusil" do středu hřiště a tísněn hráčem dal neskutečnou ulici, na kterou však Tomík naběhl až v momentě přihrávky. Alex však tu ulici viděl a dal ji záměrně. Pro mě to byl neuvěřitelný okamžik, protože tohle vidíte třeba až u 12 letých, a to ještě nastartovanějších kluků. Můžete se podívat na toto video s přihrávkami Xaviho a nejblíže bych to přiovnal k přihrávce číslo 4, akorát bez toho náběhu Alvese (malé doporučení - v klipu hraje skvělá písnička od Foo Fighters).

Všichni kluci zaslouží pochvalu, musím však jmenovat ještě jednoho, a tím je Kuba Petržílek. Sváděli jsme spolu tento týden neskutečný boj ohledně nakopávek. Bohužel se mi nepodařilo ho na tréninku přesvědčit o tom, že to není dobrá věc, ale zápas odehrál skvěle. Nakopával málo a hrál výborně brankáře. Snad to tak bude pokračovat.

Rodičům děkuji za účast a podporu. Fanděte klukům i nadále, ale rady prosím nechte na nás, na trenérech. My tam jsme od toho, někdy chceme mluvit více, někdy méně (včera se jednalo o druhou variantu). Kluci se musí naučit vnímat trenéry. Navíc ty rady, které jim dáváte (a většinou jsou dobré i dobře míněné), nepatří tolik do zápasu, nýbrž do tréninku, kde si k tomu vysvětlujeme další věci. Zápasy jsou odraz tréninku, to je důležitější část v učebním procesu.

Kluci, z mého pohledu skvělý zápas!

Zápasu se zúčastnili: Alex Klymskyj, Tomík Kolář, Dan Borecký, Štěpa Stříbrský, Kája Hamala, Adam Kazda, Fíla Prachař, Šíma Větrovec, Kuba "Johny" Petržílek, Honza Maršák, Kryštof Lukavec

pondělí 18.3.2013 | Otmar Mansour | Přečteno: 2200