Z hájecké kabiny

Z hájecké kabiny (15)

Po dlouhé odmlce přinášíme další rozhovor Z hájecké kabiny. Tentokrát s trenérem přípravek Honzou Špinkou. Přejeme příjemné čtení.

Na Hájích působíš třetím rokem. Mládežnickým fotbalem sis prošel však v Měcholupech. Prozradíš čtenářům, jak ses na Hájích objevil?

Bylo to v období, kdy mi bylo znemožněno hrát velký fotbal, a řešil jsem v sobě, jestli budu s fotbalem pokračovat. Přišla možnost začít trénovat děti skrze mého kamaráda Ondru Veverku, který v té době působil u ročníku 2006. Chtěl jsem pocítit opět čistou radost z fotbalu, který mi vzali v dospělém fotbale, a tak jsem to zkusil.

Když jsi začal trénovat, bylo ti 20 let. Jaká jsi měl očekávání?

Už si to úplně nepamatuji. Chtěl jsem se věnovat dětem a pracovat s nimi. Na začátku jsem si to chtěl hlavně vyzkoušet, bez nějakých větších očekávání.

Poté, co sis to vyzkoušel, co bylo hlavním důvodem, že jsi v trénování pokračoval?

Trénování mi přišlo jako smysluplná činnost. Líbilo se mi prostředí, lidi, kteří se kolem přípravek pohybovali, protože starší kategorie jsem tolik neznal.

Během tří let jsi ušel velký kus cesty a převzal vlastní ročník. Absolvoval jsi B licenci. Jaké momenty považuješ za roky strávené na Hájích za nejvýznamnější?

Já to takhle vůbec neberu. Je to jedna cesta. Pro mě nejvýznamnější bylo trénovat s tebou. Ukázal jsi mi cestu, jak vést proces. Pokud bych měl vyjmenovat významné momenty, je to vyzkoušení si trénování nejmladších kategorií. Kromě 2006 jsem trénoval i 2008 a 2009. S 2006 jsme byli loni v zahraničí, což byla zajímavá zkušenost. Pro mě je pozoruhodná ta cesta jako taková, když vidím, kam a jak se kluci vyvíjí. Velkou zkušeností je vést ročník jako hlavní trenér a vše zajišťovat.

Mimo trénování jsi také studoval, letos jsi úspěšně složil bakalářské zkoušky. Jak těžké bylo skloubit trénování se studiem a s dalšími brigádami?

Bylo to náročné. Nejdřív je třeba si vyjasnit priority a já jsem stavěl trénování vysoko. Snažil jsem se přizpůsobit školu i práci tak, abych mohl být na hřišti co nejčastěji. Kolikrát jsem měl spánkový deficit, neboť jsem pracoval v noci, dopoledne jsem měl školu a odpoledne tréninky.

V poslední době se více zapojuješ do činnosti fungování klubu. Postupně si přibíráš k trénování další činnosti např. částečná správa webových stránek. V čem se považuješ silný a kde vidíš rezervu, kterou bys chtěl vylepšit?

Kromě trénování ročníku 2006 jsem během posledních let vedl kroužky na Květňáku, působím ve školkách a zapojuji se do projektů, na kterých Háje spolupracují či které pořádají. Mimo trénování chci využít znalosti ze studia, kde jsem se zabýval sociálně mediální komunikací. Vidím určité rezervy v propagaci klubu, ať již na webu či na sociálních sítích.

V čem konkrétně?

Navázat a rozšířit prezentaci činnosti Hájů, respektive prezentovat to, jak a co na Hájích děláme, ukazovat naši cestu. Ať už to jsou rozhovory s hráči, trenéry, či videa z tréninků, nějaký měsíčník. Také bych chtěl pomoci s vyhledáváním potencionálních sponzorů.

Zmínil jsi, že se zapojuješ do projektů na Hájích. Které to všechny jsou? Máš jeden vyloženě oblíbený?

Jedná se o turnaje pro základní školy na Praze 11, náborové akce, se kterými jsme pomáhali jiným pražským klubům. Dále fotbalová školička ve Žlutých lázních k ME. Nemám zvlášť oblíbený projekt, protože se mi líbí všechny. Hodně mě baví měsíce náborů, kdy přijde hodně dětí, a na pár hodin si přijdou zasportovat. Mám možnost s nimi sdílet radost z pohybu a během pár hodin si zasportuje stovky dětí.

Jaké jsou tvé další ambice v trénování?

Nyní mám v plánu být hlavně u těch nejmladších kategorií. Žiju přítomností a snažím se trenérsky vzdělávat, abych dětem mohl předat to nejlepší ze sebe.

O víkendu jste se zúčastnili turnaje Žijeme hrou v Boskovicích. Hrálo se poněkud netradičně bez rozhodčích a bez vyhlašování výsledků. Jak jsi turnaj vnímal ze své pozice?

My jsme si jeli turnaj hlavně užít. Formu turnaje jsem jedině uvítal. Sehráli jsme zajímavé utkání se soupeři, se kterými se tradičně nesetkáme. Za tuto konfrontaci jsem rád. Zápasy měly svůj náboj, přestože se neřešily výsledky. Celý turnaj se nesl v přátelském duchu a budeme se chtít zúčastnit i příští rok.

V současné době probíhá Mistrovství Evropy. Líbí se ti úroveň šampionátu? Kdo je tvým favoritem?

Zápasů jsem tolik neviděl, ale zápasy, které jsem viděl, se mi tolik nelíbily. Spíš se hraje defenzivně. Jelikož se měly možnost dostat na turnaj i slabší týmy, tak to zatím nemá takovou kvalitu. Fandím samozřejmě naší reprezentaci, ale černým koněm turnaje je pro mě domácí tým Francie.

Zakončil jsi úspěšně tři roky vysoké školy. Chystáš se v létě někam na dovolenou, kde bys to oslavil?

Jelikož jsem neměl tři roky dovolenou, chystám se letošní léto pořádně užít. Domluvil jsem se s kamarádem a vyrážíme na měsíc do Vietnamu. Moc se těším a věřím, že zde zažiju spoustu nových netradičních zážitků. Těším se na jídlo a na poznání, jak žijí místní obyvatele.

Děkuji za rozhovor

pondělí 20.6.2016 | Otmar Mansour | Přečteno: 2592