Muži A

Rozhovor s kapitánem Hájů Tomášem Dubem

Rozhovor s kapitánem Hájů Tomášem Dubem
Bída, jakou na Hájích nezažil. Kapitán posledního týmu Pražská teplárenská přeboru Tomáš Dub dobře ví, že situace jeho mužstva není dobrá. Po odchodech řady opor se prý dalo čekat, že se nejspíš bude hrát jen o záchranu. Teď jsou Háje poslední. Před závěrečným letošním utkáním o body na Zličíně ale Dub stanovil jasný plán. „Hlavní bude neprohrát, aby se odstup mezi námi nezvětšil,“ přeje si.

Je před vámi poslední zápas tohoto roku. Cítíte, že si Háje můžou vylepšit podzimní vizitku?

Na Hájích to určitě není o posledním podzimním utkání, ale je pravda, že když bychom ho zvládli, tak by nám to pomohlo. A naopak, když ho nezvládneme, tak by to byla ještě větší komplikace. Když se podíváte na tabulku, tak je asi jasné, že to dole bude o třech týmech. O nás, Cholupicích a Zličínu. Na třinácté místo už asi nemá cenu koukat. I když tenhle zápas zvládneme, tak všichni víme, že podzim nebyl v našem podání dobrý.

Určitě budete chtít na tenhle zápas tým nějak speciálně vyburcovat. Vezmete si třeba jako kapitán slovo v kabině?

My se snažíme burcovat mužstvo před každým zápasem. Mluvíme o tom my zkušenější, své k tomu řekne trenér. Mladí kluci si musí sami uvědomit, že pokud ten poslední zápas nezvládneme, tak to bude hodně špatné. Jedna věc je samozřejmě ta, že se prohraje zápas. To se stane. Ale pak je tu to, jaká je tam třeba od týmu bojovnost. Jakým způsobem se utkání prohraje.

Chápu to správně, že byste někdy čekal větší nasazení?

Když se podíváte na naše skóre, kdy jsme dali sedm gólů, tak je vám jasné, že v některých řadách prostě kvalitu nemáme takovou, jakou bychom chtěli. Pro soupeře jsme málo nebezpeční. Útok a záloha jsou málo produktivní. A co se týče té bojovnosti, ano, čekal bych, že bude větší.

To vypadá, že výhru 1:0 v posledním kole na Zličíně, byste bral všemi deseti, že?

To by byl zlatý výsledek. Pro nás úplně ideální, protože bychom se na soupeře dotáhli. Tedy samozřejmě ještě záleží na tom, jak budou hrát Cholupice. Když ten poslední zápas nezvládneme a prohrajeme, tak by nám Zličín odskočil a to by nebylo dobře.

Musíte sledovat i to, jak si vede Přední Kopanina v divizi. Kdyby sestoupila, tak by to směrem k vašim nadějím na záchranu bylo ještě horší. Vnímáte to tak?

Já se na výsledky z divizí dívám. Ale je to spíš ze zvědavosti, jak se dařilo pražským týmům. My máme na Hájích svých problémů dost, takže to je pro nás okrajové téma.

Bavíme se o nepovedeném podzimu. Přitom jste ho nezahájili úplně bídně, po čtyřech kolech jste měli čtyři body a v kapse výhry nad Uhelnými sklady a remízu s lídrem z Třeboradic na jeho hřišti…

Samozřejmě jsme uhráli zlaté body. Ale taky záleží na tom, jak jste je uhráli. Třeboradicím jsme dva body sebrali, ale povedlo se to tak, že jsme vsadili na totální defenzivní blok. Bylo i dílo štěstěny, že to tam soupeř nějak nedotlačil. Ten zápas se odbojoval. Já jsem ho ani neviděl, byl jsem zraněný po utkání v Horních Měcholupech. Přípravu jsem odehrál, ale po tomhle utkání jsem měsíc a půl marodil a čtrnáct dní jsem byl dokonce na neschopence. My jsme v tom utkání vedli 2:0, ale pak proti nám byly dvě penalty. Myslím, že to mohlo průběh podzimu v našem podání hodně ovlivnit. Když jsme vedli o dvě branky, byly to pro nás jisté tři body. My jsme nezískali ani jeden, pak je pochopitelné, že třeba odvaha mladých hráčů jít do určitých herních situací je menší a uvadá.

Zmínil jste mladé spoluhráče, kterým chybějí zkušenosti. Je i tohle problém?

Už když se podíváte na minulou sezonu, tak tam mnohdy také chyběla kvalita. A tým se doplnil jen dorostenci, takže jsme čekali, že to bude hodně náročná sezona, kdy se bude hrát asi jen o udržení. Vedení v létě váhalo, co dělat a jak vše řešit. Někteří další zkušení hráči ale řekli, že kdyby se na Hájích přebor nehrál, tak by odešli. Chtěli jsme přebor hrát a šlo se do toho.

Je tohle nejhorší období, které v klubu prožíváte?

Co se týče výsledků, tak určitě. Když jsem přecházel z dorostu do chlapů, tak tu byla I. A třída a hrálo se někde okolo desátého místa, takže to taky nebylo nějak veselé. Pak si to ale sedlo, povedly se dvě sezony a postoupilo se do přeboru. Ten se na Hájích hraje už dlouho. Vytvořil se tu nějaký tým, teď přišly změny. Jsou tu jiní kluci, mladší. Záleží, s jakým zápalem do toho jdou. Když mně bylo dvacet, bral jsem to tak, že prostě třikrát v týdnu budu na tréninku, o víkendu se hraje zápas, a když to je třeba, tak ještě půjdu pomoci béčku. Dneska jdou kluci často na fotbal, když mají čas…

Nestálo by za to zajít s týmem do hospody a u piva si to říct?

Že bychom zašli a takhle si popovídali starší – mladší, tak to jsme neudělali. Bavíme se o tom ale při společných obědech. Navíc tyhle problémy neřešíme jen na Hájích, mluví o tom i trenéři jiných klubů. Mladí kluci to prostě berou jinak.

Vy jste ale jeden ze srdcařů. Ta situace pro vás musí být těžká, jste v klubu dlouho, jste kapitánem. Jak se s tím vším vyrovnáváte?

Čím je člověk starší, tak si všechny ty problémy bere víc a víc. Roky utíkají, víte, že těch sezon, které odehrajete, už třeba nemusí být tolik. A tak mě samozřejmě mrzí, jaká ta situace je.

Řada hráčů odešla ke konkurentovi - do Dukly z Jižního Města. Štve vás to, nebo je na místě slovo mrzí?

Musím říct, že v současném stavu se jim snad ani nemůžu divit. Kluci tu byli dlouhou dobu a dostali nabídku. Je to asi i náladou, která v klubu v posledních dvou letech byla a je. Za trenéra Slabého se tu před lety udělal tým a byli jsme všichni velká parta, atmosféra byla úplně jiná. Tak trochu jsem cítil, že podobně to teď je právě v Dukle Jižní Město. Ta má dobrý tým, u nás teď kvalita prostě není.

A co vy, neprchnete v zimě jinam? Co kdyby zavolala Dukla Jižní Město?

Myslím, že moje výkony nejsou až tak kvalitní, aby zavolali. Sám vím, že třeba už není tolik času na tréninky. Mám rodinu, i když na fotbal jsem si čas vždycky udělal. Takže, já bych popřál Dukle Jižní Město, ať se jí daří, ale zůstal bych na Hájích.

Co by se muselo stát, aby se Háje na jaře zvedly?

Určitě se bude během zimy pracovat na posilách a někdo k nám i přijde. Jak na tom budeme, to se ukáže až při soutěži na jaře. Je nám všem jasné, že s novými hráči to asi bude těžké, když se ti kluci podívají na tabulku. Pokud oslovíte hráče z týmu, který je v A třídě do pátého místa, tak si nejspíš řekne, že bude radši hrát o postup v A třídě, než s námi o záchranu. Navíc máme umělku, to bývala naše výhoda. Ale jen umělka vám zápasy nevyhraje…

Pokud jste zmínil pohled na tabulku, tak by stálo za to zvládnout ten poslední podzimní zápas. A hned by se koukalo aspoň o trochu lépe, ne?

Jasně, to by pomohlo. Možná by nebyl špatný ani bod, protože by se to postavení aspoň nezhoršilo. Náš hlavní cíl bude ten zápas neprohrát.

René Machálek


úterý 22.11.2016 | www.fotbalpraha.cz | Přečteno: 2238

Další články


Rozpis zápasů / Výsledky

18.4.2024, 17:00, Braník UMT.
Braník – FC Háje
Starší žáci A (2009)
20.4.2024, 09:00, Xaverov UMT.
Xaverov – FC Háje
Mladší přípravka B (2016)
20.4.2024, 10:15, Březiněves T.
Březiněves – FC Háje
Muži A
20.4.2024, 10:30, Háje UMT.
FC Háje – Vršovice
Mladší dorost B
20.4.2024, 10:30, Újezd nad Lesy T.
Újezd n. Lesy – FC Háje
Mladší žáci A (2011)
20.4.2024, 10:45, Union Strašnice T.
Union Strašnice – FC Háje
Muži B
20.4.2024, 11:00, Xaverov UMT.
Xaverov – FC Háje
Mladší přípravka A (2015)
20.4.2024, 11:30, Nad Přehradou T.
FC Háje – Náchod
Starší žáci A (2009)
20.4.2024, 13:30, Nad Přehradou T.
FC Háje – Náchod
Starší žáci B (2010)
21.4.2024, 09:00, Braník UMT.
Braník – FC Háje
Starší přípravka B (2014)
21.4.2024, 09:00, Braník UMT.
Braník – FC Háje
Starší přípravka A (2013)
21.4.2024, 12:00, Koloděje T.
Koloděje – FC Háje
Starší přípravka A (2013)
21.4.2024, 12:00, Nad Přehradou T.
ELFA – FC Háje
Starší přípravka B (2014)
21.4.2024, 14:30, Háje T.
FC Háje – Zbraslav
Starší dorost
21.4.2024, 17:00, Háje T.
FC Háje – Admira
Mladší dorost A
21.4.2024, 17:00, Štěrboholy T.
Štěrboholy – FC Háje
Mladší žáci B (2012)
21.4.2024, 17:00, Nad Přehradou T.
FC Háje – ČAFC
Mladší žáci A (2011)