Muži A

Háje pilují nový styl. Do hry se zapojil i trenér Růžička

Háje pilují nový styl. Do hry se zapojil i trenér Růžička
Na tabulku Pražská teplárenská přeboru fotbalové Háje v zimě raději moc nekoukají. Dobře vědí, že je z posledního místa čeká na jaře pořádná šichta, pokud se chtějí posunout výš. Ale tým pod vedením nového trenéra Lukáše Růžičky (na snímku) tvrdě dře. „Myslím, že se nám to povedlo dobře nastavit. Vidím zlepšení, jsem spokojený,“ pochvaluje si kouč.

Zkuste pojmenovat změny, které na Hájích u týmu pod vaším vedením nastaly.

Uvedu to na příkladu. Třeba teď jsme s Libiší prohráli 0:5. Ten výsledek vypadá děsivě, když si ho někdo přečte. Ale člověk, krerý ten zápas viděl, tak ví, že jsme soupeři darovali góly vlastními chybami. Brankáři třeba vypadl míč, nebo tam byly tři špatné rozehrávky. Já v tuhle chvíli ale vnímám, že jsme v tom utkání byli aktivní, i když byl soupeř zkušenější, tak jsme právě my určovali tempo hry. Držení míče bylo třeba sedmdesát ku třiceti pro nás.

To je hezké, ale na to vám každý řekne, že se hraje na góly. Co odpovíte?

Kluky učím nové principy hry. Zvykáme si na to, ale víme, že se dostáváme do šancí. Beru jako správný signál to, že předvádíme akce, kterým chybí třeba už jen finální přihrávka, prostě se nezvládne finále té akce. Háje jsou určitě na hřišti aktivnější než byly. Z mého pohledu je tam velice znatelný posun.

Můžete prozradit, zda došlo v kádru k nějakým převratným změnám?

Co se týče příchodů, tak se dá říct, že zatím jsem jediným novým hráčem já. Samozřejmě se uvažuje ještě o dalších fotbalistech. Ve hře je jeden mladý kluk, co hrál za Duklu, plus dva hráče bychom chtěli zkusit, ale ty brzdí zranění. O jednom z nich třeba vím, že je technický, šikovný na balonu, ale trápí ho zraněné koleno, což může být dlouhodbější problém. Uvidíme, jak to dopadne.

Vaše zapojení do hry je pro mě novinkou. To jste mi v prvním rozhovoru zatajil, nebo jde o aktuální reakci na stav, v kterém se Háje nacházejí?

Spíš jsem o tom na začátku nemluvil. To, že půjdu do hry, byl tak nějak od začátku můj záměr. Počítal jsem s místem hrajícího trenéra. Ještě se všechno řeší s vedením, jestli je to dobrá varianta, ale za sebe říkám, že je důležité, abych v tuhle chvíli na hřišti byl.

Kolik jste toho odehrál v přípravě?

Zatím všechno.

Na jakém postu nastupujete?

Jsem původem velmi ofenzivní hráč, obounohý. Teď zatím vidím tu svoji pozici ve středu zálohy, kdy bych operoval na místě před stopery. Pak je tu ještě varianta, kterou zatím zvažuji. A to, že bych se posunul přímo na stopera. Jsem taky docela rychlý hráč.

Už jste se trefil?

Ano, už jsem dal gól i já. Nepočítám, jestli byl jeden nebo dva. My se snažíme o to, aby byly vstřelené branky rozložené mezi víc hráčů a to se nám daří.

Pohled na šest vstřelených gólů během podzimu vás strašil. Teď jste dali během pěti utkání patnáct gólů a neskórovali jste jen jednou. Co stojí za tou proměnou?

V prvních dvou utkáních to asi byla síla soupeřů. Zařadil bych je do kategorie lehčích. Pak jsme proháli s Tempem. Oni psali na webu, jak nás roznesli, ale s tím tedy nesouhlasím.

Prohráli jste 2:7, co nesedí?

Skoro po hodině hry to bylo 2:2. Měli jsme akci, kdy jsme šli do přečíslení čtyři na tři a nedali branku. Z protiútoku nám Tempo dalo gól, který zápas zlomil. Pak jsme se sesypali. Ale do šedesáté minuty jsme hráli vyrovnaně. I po tomhle zápase vlévám do kluků optimismus. Tempo má kvalitu. To není A třída, ale má na přebor. Mám na tenhle zápas ohlasy i od našeho vedení, které se bylo podívat.

Jaké jste zaznamenal reakce?

Vedení bylo překvapené tím, jak hrajeme aktivně. Já jsem jim přitom ještě oponoval, že to byl zápas, kdy se to klukům extrémně nevydařilo. V tréninku jim to jde všechno daleko lépe. A co se ještě týče té útočné hry a gólů, prostě hrajeme jiným způsobem.

Háje trápila i horší docházka na trénink. Povedlo se vám hráče přitáhnout?

Musím říct, že spokojený jsem tak z poloviny. Myslím, že ten nový styl hraní a trénování hráče chytil. Ale taky máme nějakou marodku, zranění. K tomu mají hráči svoje zaměstnání a zkoušky na vysoké škole. Nicméně: trénujeme áčko a béčko dohromady, takže dvacet lidí na tréninku vždycky bylo.

To je docela početná skupina. Řekl si někdo z rezervy o místo v prvním týmu?

Na začátku, kdy jsem kluky poznával, to bylo složitější v tom, koho nominovat k zápasu. Ale teď už jsem v pohodě schopný tohle říct. Co se týče béčka, tak o posun do prvního týmu si jednoznačně řekl Jan Novák. To je, dá se říct, náš jediný útočník. Jsem s ním spokojený.

A co další hráči?

Určitě také dostali šanci se ukázat. Jen se tam projevily třeba určitě nedostatky. Třeba tam je hráč, co přišel na utkání s Tempem, ale protože dělá ještě jeden sport, tak byl prostě přetrénovaný, sotva mlel nohami. Nebo je tam hráč, co je hodně snaživý, ale bohužel to není rychlostní typ.

Každopádně se mi ale zdá, že směrem k jarní části sezony vše vnímáte pozitivně. Je to tak?

Můžu říct, že v tomhle týmu potenciál určitě je. Co mě mrzí, že se některým hráčům zatím úplně nepovedlo přijmout tu moji filozofii. Mrzí mě to, protože cítím, že by mohli být lepší, mohli by se posunout daleko víc.

Bavíte se s nimi o tom?

Bavíme se o tom se všemi kluky. Chceme na hřišti diktovat tempo hry, hrát riskantně. I proto jsem rád, že jsme si nechali natočit zápas s Libiší. Hned po utkání jsme si dali oběd a pak jsme si to rozebrali.

Takže jste nešli domů, ale byla druhá fáze přípravy – u videa?

My máme takové minisoustředění. Takže byl zápas, oběd, video a ještě další trénink. V neděli to bylo podobné, jen místo utkání byl trénink. Jsem rád, že to kluci na videu viděli. Fakt je z jejich strany celkově vidět zájem. Udělali jsme teď třeba rozbor mikrosituací z toho utkání a oni viděli, že tam třeba chybělo jen lepší zpracování balonu. Nebo byl kratší či delší centr, ale jinak tam bylo hodně věcí dobře. Na vyladění nedostatků máme ještě celý měsíc.

Jak si vedou Háje v přípravě

Háje – All Star 4:0

Háje – Slivenec 4:1

Háje – Tempo 2:7

Háje – Přední Kopanina B 5:4

Háje – Libiš 0:5

René Machálek


pondělí 6.2.2017 | www.fotbalpraha.cz | Přečteno: 2792

Další články


Rozpis zápasů / Výsledky

26.5.2024, 10:00, Libchavy T.
Orlicko – FC Háje
Mladší žáci A (2011)
26.5.2024, 10:00, Libchavy T.
Orlicko – FC Háje
Mladší žáci B (2012)
26.5.2024, 12:00, Háje UMT.
FC Háje – Běchovice
Mladší přípravka A (2015)
26.5.2024, 13:15, Háje UMT.
FC Háje – Podolí
Starší přípravka A (2013)
26.5.2024, 14:00, Stodůlky T.
Stodůlky – FC Háje
Mladší dorost A
26.5.2024, 15:00, Háje UMT.
FC Háje – Dubeč
Mladší žáci B (2012)
26.5.2024, 15:15, Bedřichovská UMT.
Meteor B – FC Háje
Starší dorost
26.5.2024, 17:00, Háje UMT.
FC Háje – Hrdlořezy
Muži B
27.5.2024, 18:00, Královice T.
Královice – FC Háje
Starší přípravka A (2013)
29.5.2024, 15:00, Háje T.
FC Háje – Dukla JM
Starší přípravka A (2013)
29.5.2024, 15:30, Nad Přehradou T.
FC Háje – Vyšehrad
Starší žáci A (2009)
29.5.2024, 16:00, Admira UMT.
Admira – FC Háje
Mladší přípravka B (2016)
29.5.2024, 16:00, Admira UMT.
Admira – FC Háje
Mladší přípravka A (2015)
29.5.2024, 16:45, Háje T.
FC Háje – Dukla JM
Starší přípravka B (2014)
29.5.2024, 17:30, Nad Přehradou T.
FC Háje – Vyšehrad
Starší žáci B (2010)
29.5.2024, 18:00, Královice T.
Královice – FC Háje
Mladší žáci B (2012)
1.6.2024, 08:30, Háje UMT.
FC Háje – Vršovice
Starší přípravka A (2013)