Rozhovor s kapitánem "A" týmu Radkem Fedičem

Zvláštní zápas odehrál na Uhelných skladech Radek Fedič, kapitán Hájů. Sice dal gól, který rozhodl o překvapivé výhře hostů, ale také v závěru neproměnil penaltu, ač proti němu stál v brance útočník domácích Ondřej Hnát! Kopl jsem jí nejhůř, jak jsem mohl, uznal Fedič.

Jak vypadal váš víkend? Slavil jste gól a výhru, nebo jste si spíš nadával za tu penaltu?

Nejdůležitější je, že jsme si odvezli tři body. Ten gól mě moc těší, ale ta penalta zase štve, protože jsem pořádně zdramatizoval konec.

To je pravda. Kopal jste v 84. minutě za stavu 1:0 pro vás, kdy byl vyloučený domácí brankář Domlátil. Uhelné sklady už měly vystřídáno, tak šel do branky útočník Hnát, ale vaší střelu vyrazil u pravé tyče.

Já tu penaltu kopnul malinko jinak, než jí kopu obvykle. Do branky šel hráč z pole, víc jsem o tom přemýšlel, jestli to nemám změnit a bylo to špatně.

Dá se tedy říct, že je paradoxně těžší kopat penaltu proti hráči z pole než proti brankáři?

V podstatě jo, ale hlavně kvůli tomu, že začnete víc přemýšlet. Byla to moje chyba, kopnul jsem tu penaltu hrozně. Musím moc poděkovat klukům, že podali super výkon a v závěru jsme tu výhru udrželi.

Asi vám docela zatrnulo, ne? Uhelné sklady měly ještě pár nadějných standardních situací.

To určitě. Vyčítal jsem si to. I v minulé sezoně jsem nedal tutovku proti Dukle B a nakonec jsme ten zápas prohráli. Nechtěl jsem, aby se to opakovalo. Je pravda, že jsme si na Uhelky přijeli pro bod, takže bychom byli i s bodem spokojení, ale po tom průběhu by to pro nás bylo zklamání.

Jak na neproměněnou penaltu reagovali spoluhráči?

Hned jsem v kabině slyšel, že mě naučí po tréninku penalty kopat a tak. Dali mi to sežrat. Tohle zaváhání mě něco bude stát, máme v pokutách položku za neproměnění penalty, ale částku říkat nebudu. Každopádně jsem ten seznam pokut sestavoval sám, takže si na mě kluci smlsli.

A co domácí útočník Hnát, který vám penaltu chytil? S ním jste mluvil?

Po penaltě ne, jen jsme spolu mluvili, když dostal náš obránce červenou kartu. To proběhlo ve fér rovině. Pak jsem si až zpětně uvědomil, že mi jí chytil právě on. Hůř to opravdu nešlo kopnout, poslal jsem mu míč přímo do náruče.

Byl jste na penaltu vůbec určený?

Jsme určení tři, v tu chvíli a za dané situace jsem si věřil. Ne proto, že byl v bráně hráč z pole, ale protože jsem dal gól a byl v pohodě.

Půjdete na penaltu i příště?

Klidně půjdu znovu. Když kopeme na tréninku, dávám všechny. Ostatní třeba nedají ani polovinu. Pak přijde zápas a já to takhle zkazím. Ale bude záležet na trenérovi, když mi bude věřit, já nemám problém, abych to kopnul znovu.

Už předtím jste rozhodl zápas povedeným přímým kopem. Ze šestnácti metrů jste nestřílel přes zeď, ale míč jste zatočil placírkou kolem zdi po zemi. Takhle jste to chtěl?

Musím říct, že jsem to chtěl přesně takhle, možná jen o trochu výš. Těch trestňáků jsme měli v zápase hodně a tenhle byl první, na který jsem šel já. Ve zdi bylo hodně lidí, tak jsem to zkusil takhle. Říkám to klukům pořád, ať kopou na stranu gólmana. Když dají prudkou ránu, chytá se to těžce.

Už jste to naznačil: s výhrou z Uhelných skladů jste před zápasem asi nepočítali, že?

To ne. Remízu bychom brali. Ten zápas byl o prvním gólu, bylo to vyrované utkání, spíš remízové. Domácí nastřelili v prvním poločase spojnici, měli šance, my taky. Kdyby dali gól, vypadalo by to jinak. Mám radost, že jsme na Uhelkách nedostali gól, protože jejich útočná síla je vyhlášená.

Jsou za námi dvě kola přeboru a Háje jsou druhé s plným počtem bodů. To je start z říše snů, že?

Takový jsme nečekali. První dva zápasy byly hodně těžké, všichni jsme makali na krev, na sto procent. Je vidět, že se to vyplácí.

Kde se ve vás vzala to proměna? Loni jste se do posledních chvil zachraňovali.

Přišel nový trenér, to je základní impuls. Také jsou nové věci mezi námi hráči, něco se změnilo, táhneme za jeden provaz, je hned lepší nálada.

Budete konkrétnější v tom, co se změnilo?

Některé věci nefungovaly, jako třeba ty pokuty a tak. Já dostal kapitánskou pásku, tak jsem to prosazoval. Neříkám ale, že je to jenom tím.

Chápu, spíš máte na mysli, že je v týmu větší řád?

Asi tak. Uvidíme, jak nám to vydrží.

A budete po úspěšném startu do sezony přehodnocovat na Hájích cíle?

Nebudeme, cíle jsou pořád stejné, my nechceme bojovat o záchranu. Každý o nás říká, že jsme na odstřel, protože jsme byli loni prvním týmem, který nesestoupil. Chceme dokázat, že to byly špatné prognózy.

V dalším kole vás čeká nováček z Vršovic. Asi budete favoritem, ne?

Chtělo by to potvrdit body z Uhelek. Ale pro nás platí, že body musíme získávat hlavně doma, to je nutnost. Přivézt nějaké zvenku, to je něco navíc. Jako teď.

pondělí 1.9.2008 | Klub | Přečteno: 2820