Ahoj Tome, začátek roku jsi mimo jiné využil k založení vlastních webových stránek. Představil bys je čtenářům a přiblížil bys nám obsah webu?
Zdravím všechny, jedná se o můj blog, kde píšu o trendech v tréninku a taktice. Najít ho můžete zde: tomaslukes.com. Vždycky mi přišlo přínosné podívat se, jak to dělají jinde, a to co se mi líbí, pak převzít do vlastní praxe. Prošel jsem proto metodiku ze všech různých koutů světa a to nejzajímavější, na co jsem narazil, se teď snažím předávat ostatním trenérům.
Co Tě k tomu vedlo? Více volného času?
Dlouho jsem vnímal, že některé věci ve fotbale, které jsou jinde už dávno samozřejmostí, se z důvod jazykové bariéry dostávají do Česka stěží. Cílem tak bylo usnadnit přístup k informacím těm, kteří na sobě chtějí pracovat.
Ohledně spuštění projektu je to vtipný, protože byl dokončenej už dávno, ale sám jsem na něj trochu zapomněl a skončil v šuplíku. Nakonec jsem se rozhoupal až letos, klasicky i tady platí "za vším hledej ženu" :D
Jakou máš ke svému projektu dosavadní reakci ze strany fotbalového světa?
Překvapilo mě, jaký zájem o blog je. Za necelé dva měsíce fungování posbíral přes 4 tisíce unikátních čtenářů, což je na web s takhle úzce zaměřenou tématikou super. Obzvlášť když jsem to ani nijak zvlášť nepropagoval.
Rozjel jsem i newsletter pro odběratele webu a hlásí se mi trenéři skrz celou republiku. Od Viktorky Plzeň, přes pražská S, až po Zbrojovku nebo Olomouc, včetně různých trenérů, kteří působili v lize.
Ale nejvíce mě těší ohlas od lidí z menších vesnických klubů, kteří si (ačkoliv by vůbec nemuseli) udělají čas na sebevzdělávání, protože chtějí svým dětem připravit prostě ten nejlepší možný servis.
Který ze článků na webu bys vypíchnul? Nejvíce doporučil? Nebo k němu prozradil nějakou zajímavost, která se skrývá za jeho tvorbou?
Největší ohlas jsem zaznamenal na videosérii s Davidem Moyesem (West Ham), ve které předvádí ukázkový trénink pressingu se skupinou dorostenců. Jak často se ti povede vidět, že borec s 20 lety v Premier League trénuje mládež a ještě ti k tomu všechno řekne?
Doporučit můžu taky článek o Jessem Marschovi, trenérovi RB Salzburg. Měl jsem možnost se dostat na privátní setkání s ním a celkově je pro mě hodně inspirativní vidět, jak otevřeně si v zahraničí předávají lidé informace. Zvlášť když to srovnám s někdy až paranoidním prostředím u nás, kde si každý stráží to svoje hovínko, aby si náhodou trenér z vedlejší vesnice neudělal o trochu větší :)
V jednom ze svých prvních příspěvků představuješ 6 autobiografií známých trenérů. Jaká z těchto knih Tě nejvíce ovlivnila?
Zaujalo mě především srovnání mezi nimi. Všichni tyto trenéři došli až na samotný vrchol svojí profese, ale každý úplně jiným způsobem. Na tom je krásně vidět, že neexistuje jen ta jediná, správná cesta, které se musí všichni držet.
Abych neutkl z otázky, paradoxně to pro mě nebyl nikdo z fotbalu, ale kouč NBA - Phil Jackson. Jeho kniha mi dala asi nejvíc a to nejen co se trénování týče, protože je to člověk s obrovským životním nadhledem.
Na závěr nám prozraď i svá přání a své plány, které nesouvisí s výše zmíněným projektem.
V tuhle chvíli je to asi úplně jasný, doufám že se brzo dostaneme znovu na hřiště. Mrzí mě to hlavně kvůli klukům z ročníku 2008, protože když už jsme se začínali sbírat z popela, přišla tahle dlouhá pauza. S obdivem sleduju, jak i v téhle těžké situaci zatínají a hrozně se snaží se dál posouvat.