FAČR vydal aktualizovaný Manuál pro trenéry, rodiče a hráče, ve spolupráci s Linkou bezpečí, zaměřený na složitější životní chvíle dětského a mládežnického věku. V manuálu se dočtete, co v daných situacích pozorovat (např. v případě šikany, kyberšikany, depresí, atd…), a doporučený postup pro dospělé.
Před článkem ze stránek FAČR chceme vyjádřit podporu organizaci, jako je Linka bezpečí. Dva háječtí trenéři a funkcionáři se v rámci trenérského vzdělávání zúčastnili přednášky o Lince bezpečí. Linka bezpečí se dělí na dvě základní větve. Jedna je pro děti a mládež do 26 let, která je nonstop, druhá je pro (pra)rodiče, učitele, trenéry, tou je Rodičovská linka, kam mohou zavolat dospělí a řešit situaci ohledně svých dětí či dětí, se kterými „pracují“. Rodičovská linka má vymezenou pracovní dobu.
Věříme, že v našem klubu bude minimum lidí potřebovat služby Linky bezpečí, zároveň však chceme informovat, udělat osvětu, pokud by se někdo dostal do životní situace, kterou by potřeboval probrat. Doporučujeme si prohlédnout a pročíst právě vydaný Manuál, který najdete v článku na stránkách asociace či přidáváme Manuál také do záložky Rodiče u nás na stránkách.
Nyní jsme také v součinnosti s MČ Praha 11, zda bychom udělali seminář pro rodiče, učitele a trenéry z Jižního Města, kde by mohli o Lince bezpečí slyšet přímo od lektora Linky bezpečí. Pokud se tak stane, budeme vás informovat u nás na webu.
Odkaz na stránky Linky bezpečí (nově mají podcasty a videa):
https://www.linkabezpeci.cz/
Článek na stránkách FAČR:
Fotbalová asociace České republiky (FAČR) představuje po třech letech aktualizovaný Manuál pro trenéry, rodiče a děti. Ten má znovu dát za cíl působit v oblasti prevence a také jako pomůcka při řešení různých negativních vlivů, kterým mohou mladí sportovci čelit.
FAČR tak navazuje na projekt spuštěný již v roce 2018, později také oceněný Unií evropských fotbalových asociací (UEFA) v rámci programu Nadace UEFA Foundation for Children Award 2019.
Aktualizovaný Manuál pro rodiče, trenéry a děti je nyní podpořen finančním grantem UEFA, který FAČR získala na základě úspěchu českých reprezentačních týmů v soutěži fair-play v sezoně 2019/2020.
„Jde o vynikající myšlenku a je dobře, že se k ní opět jako asociace ve spolupráci s UEFA připojujeme. Fotbal nelze vytrhnout ze společnosti, v níž se negativní prvky, zásadně ovlivňující právě také děti, projevují. Fotbalová asociace České republiky, která organizuje a řídí soutěže právě pro desítky tisíc dětí a sdružuje dohromady na tři stovky tisíc svých členů, vnímá svoji úlohu a společenskou odpovědnost v této velmi důležité oblasti,“ uvedl Petr Fousek, předseda FAČR.
Čtyřicetistránkový Manuál pro trenéry, rodiče a děti zmiňuje problematiku možných negativních aspektů na vývoj sportujících dětí: šikanu, kyberšikanu, gambling, rodinnou problematiku, domácí násilí či týrání.
Popisuje ve stručných bodech, jak se zmíněné prvky mohou u dětí projevovat a také doplňuje základní informace o doporučeném postupu v konkrétních záležitostech.
„Aktualizovaný Manuál pro rodiče, trenéry a děti vychází z velké poptávky, která po něm byla. Obsahuje mnoho témat, připomíná naši spolupráci s Linkou bezpečí, podporu myšlenku fair-play ve fotbale a sportu obecně a také naši Zelenou kartu všeobecného respektu. Trenérky a trenéři ve sportu jsou velmi důležitými postavami ve výchově dětí, budují v nich smysl pro férové soutěžení a kamarádství. Ale nelze přehlížet nejrůznější vnější a nebezpečné vlivy, na něž děti mohou v běžném životě narazit. Manuál je zde proto, aby trenérům či rodičům pomohl a správně nasměroval při řešení zmíněné problematiky,“ uvedla Michaela Veselá, manažerka sociálních projektů FAČR.
Projekt Manuál pro trenéry, rodiče a děti podporují Česká trenérská akademie, Unie Českých fotbalových trenérů a znovu také Česká basketbalová federace, která se přihlásila již k prvnímu vydání Manuálu v roce 2019.
FAČR bude obratem distribuovat 10 000 výtisků Manuálu a až 1000 kusů Zelené karty – RESPECT do celého domácího fotbalového hnutí, pro potřeby krajských a okresních svazů a klubů. Stejně jako tematická propagační videa.
Originál článku ZDE.
Manuál od Linky bezpečí ZDE.