Honzo, kolik za poslední rok absolvovalo trenérů kurz jakékoliv fotbalové licence?
Za poslední rok absolvovalo celkem 9 hájeckých trenérů některý z trenérských kurzů. Zároveň bylo dalších 6 trenérů na doškolení, které jim prodlužuje platnost jejich dosavadní licence o 3 roky.
Kolik je na Hájích aktuálně trenérů s A licencí, B licencí, C licencí?
Aktuálně máme v klubu jednoho držitele nejvyšší mládežnické licence TM UEFA A, 3 trenéry s UEFA A a trenéra s licencí TM UEFA B. Druhou nejpočetnější licencí je UEFA B, tou dnes disponuje u nás v klubu celkem 13 trenérů. Licenci UEFA C má 8 trenérů a základní licenci FAČR C má aktuálně 19 hájeckých trenérů, v neposlední řadě má 8 trenérů elektronickou licenci Grassroots leader, tu klub požaduje od trenérů jako první, disponují ji hlavně kluci dorostenci a trenéři-rodiče, kteří nám v rámci tréninků pomáhají. Tato elektronická licence je určitě vhodná také pro všechny rodiče fotbalistů a fotbalistek.
Budou na podzim haječtí trenéři navštěvovat další licence?
Určitě ano, neboť vzdělání našich trenérů je pro klub zásadním pilířem, jak se posouvat dál. Už nyní studuje Filip Černík UEFA A licenci, trenéři Lukáš Feňa a Lukáš Valenta studují TM UEFA B, trenér Marek Boháč studuje licenci UEFA B zaměřenou pro trenéry brankářů a Tomáš Duchek nyní začal studium klasické licence UEFA B. V listopadu dostudovali trenéři Jan Šimánek a Sebastian Sotona UEFA C licenci. A čerstvě mají FAČR C za sebou trenéři Daniel Kaňka, Štěpán Stříbrský a Matěj Šilhánek.
Celkem tedy máme 9 trenérů kteří buď mají nebo studují celorepublikové licence. V tom jsme se oproti dřívějším rokům více posunuli, většinově jsme končili UEFA B licencí, která se studuje v rámci Prahy.
Jsou i jiné možnosti vzdělávání, které mohou háječtí trenéři využít?
Nejdostupnější možností je pro naše trenéry absolvovat různá školení a semináře interně v rámci klubu. Pro trenéry se snažíme během sezóny připravovat zajímavý program, o to se stará nejvíce Ota Litera. Za poslední měsíce se v rámci klubu povedlo uskutečnit seminář s reprezentačním trenérem U17 Jirkou Žilákem. Do klubu se povedlo také pozvat nového vedoucího Úseku trenérů a vzdělávání FAČR Martina Vlka. Teď v pondělí trenéři absolvovali školení v trenérském program XPS, kterým nás provedl Jirka Jakoubek, který má tento program v rámci ČR na starost.
V minulém roce jsme například uskutečnili praktické školení na pohybové schopnosti před nástupem do tělocvičen, které vedla naše dlouholetá spolupracovnice na tuto oblast Dáša Černá, která v rámci klubu nabízí rodičům také konzultace a měření zaměřené na zdravou výživu. Měli jsme v klubu školení první pomoci, trenéři měli možnost absolvovat školení s fyzioterapeutkou, takže se v tomto směru snažíme být aktivní. Trenéři mají dále možnost navštěvovat tréninky SK Slavia Praha, jejíž jsme partnerským klubem.
V minulosti, za Covidu, jsme měli i mnoho seminářů online – např. Dan Franc, který dnes působí jako analytik u ženské repre, pak Jirka Skála, který působil jako repre trenér U17, Milan Šimoníček, současný ředitel akademie v Liberci, nebo třeba Martin Daněk, mentální kouč u florbalové reprezentace a dnes i u reprezentace fotbalu U18. Máme v plánu v těchto školeních pokračovat, jedno je teď na téma Práce s týmem, v prvním čtvrtletí pak mají trenéři slíbené výstupy ze stáže ze Sevilly, kde byli kolegové z úseku trenérů a mládežnických reprezentací.
Kolik našich trenérů je i pedagogickými pracovníky?
Nyní je se školou přímo propojeno 7 hájeckých trenérů, hned 6 z nich působí jako učitelé na našich partnerských školách ZŠ Květnového vítězství 1554 a ZŠ Mendelova. Trenér Lukáš Valenta je na ZŠ Květnového vítězství dokonce zástupcem ředitele. Další trenéři působí jako lektoři na fotbalových kroužcích přímo v těchto školách nebo v dalších 4 školkách na JM.
Jak vnímáš propojení učitelství a trenérství?
Jedná se o ideální variantu, ještě když má klub s danou ZŠ partnerství, jako je to v našem případě. Primárně se podaří trenéra lépe finančně zajistit a stoupá tak šance, že v klubu bude moci pokračovat delší časové období a bude mít možnost stíhat dřívější odpolední tréninky. Jeho zkušenosti stoupají dvojnásob, neboť má větší praxi v práci s dětmi a mládeží. Zároveň má trenér-učitel možnost trávit s hráči, kteří navštěvují stejnou školu a klub více času a je velkým propojovatelem mezi školním zařízením a fotbalovým klubem.
Jak jsou na tom Háje v porovnání s ostatními kluby v Praze?
Dovolím si říct, že jsme mezi nejaktivnějšími, co se týče pozornosti na vzdělávání trenérů, a to především v tom, kolik prostoru se snažíme dávat internímu vzdělávání. Podobně je na tom také zapojení našich trenérů v rámci licencí pořádaných FAČR. Mám radost, že více a více fotbalových klubů pochopilo, že toto je ta cesta, jak pomoci fotbalu v ČR, velmi tomu také pomáhají dotace od Pražského fotbalového svazu, respektive od magistrátu a dalších subjektů, které vzdělávání podporují a kluby si tak mohou finančně více dovolit trenéry na kurzy posílat. Jako klub chceme působit a dávat impulsy i do sportovního prostředí celého Jižního Města, například v úterý 5.12. proběhl seminář: Práce s týmem, který vedl Oťas Litera a zúčastnili se ho i zástupci dalších sportů na JM.