Z hájecké kabiny

Z hájecké kabiny (9)

Tonda Čermák, trenér ročníku 1998, je jedním z nejdéle působících lidí na Hájích. Prošel jsi zde všemi možnými funkcemi, hráčem začínaje, správcem konče. Kvůli synovi Tondovi opět začal trénovat a díky tomu si s ním dnes můžete přečíst další z řady rozhovorů.

Jak dlouho působíte na Hájích?

Tonda: (smích)... Dlouho. Působím zde od roku 1982.

Za těch 28 let jste si prošel mnohými funkcemi. Co všechno jste dělal?

Tonda: Všechno. Správce, trenér, člen výboru, dokonce člen jednoty, hráč, sekretář.

Jaká funkce Vás nejvíce bavila?

Tonda: To se nedá říct. Můj kůň je fotbal, tak to prostě je. Měl jsem lidi, kteří se věnovali mně, tak jsem měl potřebu to vrátit dalším.

Proč jste začal s fotbalem na Hájích?

Tonda: Přivedl mě sem kamarád z práce.

Takže jste tu působili spolu?

Tonda: No tak přišel jsem sem jako hráč v tom 82.

Chytla Vás tedy funkcionářská činnost?

Tonda: Záhy. To byl můj první velký konflikt, když jsem jako hráč sdělil, že bych tu byl platnější jako trenér.

Kolik jste za tu dobu odvedl ročníků?

Tonda: To já nevím přesně, kolik jich bylo. Za tu dobu jsem měl nějaké přestávky. Nebylo toho ale moc. Skákal jsem od žáků přes dorost až k béčku chlapů. Těch ročníků ale moc nebylo. Spíš jde o to, jak dlouho se trénuje.

Prožil jste tedy hodně let na Hájích. Jak hodnotíte toto období z hlediska sportovní činnosti?

Tonda: To bych radši nekomentoval. Nicméně pamatuji lepší doby, kdy se tu hrály přebory ve všech kategoriích. Vzhledem k reorganizaci soutěží nevíme, kolik týmů bude případně sestupovat, uvidíme jak se udrží dorosty. Ovšem co se týče masovosti, tak jsme obrovský klub.

Dostaneme se k ročníku 1998. Vy jste ho převzal poté, co se rozpadl někdy v přípravce?

Tonda: Ne, ne. Já jsem ho převzal jako aktivní rodič. Ono se to rozpadlo někdy za Jeřábka, tam došlo k nějakému tomu odchodu, nebo co tam bylo. Můj syn Tonda byl v 99 u Jindry (Syrového - pozn. autora), ale tam nemohl zůstat pro určité neshody. Takže Tondu jsem dal k Jeřábkovi. No a Jeřábek shodou okolností skončil. Zůstal u toho Lukáš s Honzou, kteří to dělali. Poté to dělal jen Honza. Tehdy jsem byl takový "přines" a "podrž". No a časem jsem se stal z aktivního táty opět trenérem.

Jste spokojený s tím, kam se posunuli kluci fotbalově?

Tonda: Fotbalově jdou kluci určitě nahoru. Na všech je vidět zlepšení. Obzvlášť na těch nových, kteří startují od nuly, je vidět velký pokrok. Taková zlepšení jsou bez zásluhy trenéra. Pokud ten kluk na ty tréninky chodí a na tom tréninku fungují základní věci, jako např. rozvička, fotbálek. Jestliže se tomu děcka věnují pravidelně, tak samozřejmě rostou, jináč to není.

Jak se ročník pohybuje počtově?

Tonda: Stále je to stejné. Pohybuje se to kolem 15,16 kluků. Vždy jsou nějaké příchody a odchody. Akorát mě štve, když odejdou do klubu, kde nehrají.

Nedávno skončil jeden kluk. Z jakého důvodu?

Tonda: Florbal.

Myslíte, že florbal je hlavní konkurent fotbalu?

Tonda: Je to obrovský fenomén. I další kluci měli myšlenky, že tam budou chodit. Já jsem jim na to řekl, ať si pořádně rozmyslí, co chtějí dělat, protože by nemohli zvládat obojí najednou. Asi mají na florbale lepší podmínky, výhodou je, že je to v hale.

Jaké máte plány na zimní období?

Tonda: Spát (smích). Bude se hrát zimní liga. Budeme klasicky trénovat jednou v tělocvičně a dvakrát venku, tedy v případě, že bude slušné počasí.

Můžou se kluci těšit na nabírání kondice?

Tonda: To určitě. Bez toho to nejde.

A jaké máte plány pro jaro?

Tonda: Já si plány nedělám. Jde o to, aby ty kluci hráli to, na co mají. A já si myslím, že mají na víc, než předvádí. Jako každý trenér samozřejmě nerad prohrávám, ale na umístění mi nezáleží. Jde mi hlavně o hru. Chci, aby to kluky bavilo, aby hráli fotbal, jinak to nemá význam.

Myslíte, že můžete hrát vyrovnaně s kýmkoliv a porazit i prvního?

Tonda: Tak na podzim jsme s prvním remizovali. Určitě se tedy dá hrát s každým.

Až jednou skončíte u tohoto ročníku, budete si chtít vzít další?

Tonda: Já jsem ty přestávky měl. Ale žádný další ročník už neplánuji. Jak jsem říkal, k 98 jsem spadl jako aktivní rodič.

Zapojujete se také aktivně do tréninku? Hrajete s klukama třeba fotbálek?

Tonda: To víš, že si s nimi rád zahraju. Nicméně obecně to není moc dobře. Jsou i trenéři, kteří to berou příliš prestižně, občas do toho dávají víc, než je zdrávo. Jsou takové názory, že se trenér nemá aktivně zapojovat do tréninku. Ukázku akce může udělat třeba nejlepší hráč. Je to také z důvodu, aby se trenér neztrapnil. Jirka Dupal jednou na Schulhoffce hodil hezký záda, když klukům ukazoval dlouhý nákop, který jim vůbec nešel.. Z tohoto důvodu říkají velké kapacity, že se trenéři aktivně nemají až tak podílet na tréninku. Ovšem pokud klukům předvedete danou věc dokonale, tak naopak u nich ještě stoupnete.

Díky za rozhovor

čtvrtek 25.11.2010 | Klub | Přečteno: 2762