Háje ovládly Pohár PFS. Historický úspěch přinesl penaltový rozstřel proti Tempu

V průběhu prvního poločasu byli fotbalisté Hájů na ručník. Ve finálovém zápase Teskahor Poháru Pražského fotbalového svazu prohrávali s Tempem 0:2, a to byl ještě příznivý výsledek. Lídr I. A třídy účastníka přeboru jasně přehrával, ale neproměňoval jasné šance. Po pauze Háje během pár minut srovnaly, výhru si zajistily v penaltovém rozstřelu: 11 hráčů v řadě proměnilo, Stejskal z Tempa přestřelil. A tak si Háje mohly užít historický triumf. Tempu těsně unikla obhajoba trofeje.

Nasoukali se do triček, která zdobila známá filmová hláška: „...a na pohár se jede...“ a divoce slavili. Fotbalisté Hájů na stadionu druholigové Viktorie Žižkov získali svou první velkou trofej, stali se vítězi Teskahor poháru PFS.

Trička jsme měli připravená, protože jsme věřili, že vyhrajeme. Stejně jako soupeř. Myslím, že při takových zápasech mají tyhle věci nachystané oba finalisté, je jen otázka, u koho ta radost vypukne,“usmíval se Petr Procházka, trenér Hájů.

Dlouho to ale nevypadalo, že by trofej měli pozvednout právě Háje. Tempo v prvním poločase na hřišti vládlo. Jen šikovný útočník Nwogu dal dva góly, další tři velké šance zahodil. A nebyl sám. Háje kontrovaly pouze volejem Bičaníka vedle. „Kdybychom o poločase prohrávali 5:1, nikdo se nemohl divit,“uznal Procházka. „Nepřistoupili jsme k zápasu tak, že se hraje o první místo. Kluci si nejspíš mysleli, že jim pohár vyhraje jen fakt, že jsme přeborový tým. Bylo to bez bojovnosti,“ vracel se Procházka k prvnímu poločasu, kdy se Nwogu prosadil po sólovém nájezdu na brankáře Lačíka, pak využil jeho zaváhání a míč, který mu vypadl z rukou, doklepl do prázdné branky.

Háje se ale rychle oklepaly: 49. minuta a Bičaník, ač faulovaný, zamířil v pokutovém území přesně k tyči. Za tři minuty propadla rána Hrušky gólmanovi Koudelkovi mezi rukama. Srovnalo se skóre, ale také chyby mladých brankářů, kteří v důležitém utkání zaskočili za obvyklé jedničky na marodce.

To se stane. Smůla,“ neházel vinu na Koudelku trenér Tempa Libor Koller. „Druhý poločas jsme prospali. Vůbec jsme nezvládli první desetiminutovku. Hlavně jsme ale po poločase mohli vést o pět gólů. Táhne se to s námi už z I. A třídy. Hrajeme dobře, ale góly nedáváme.“

Na Žižkově byla parádní atmosféra, kterou obstarali žáci a příznivci obou klubů, které mají největší členské základny v Praze. Na finálový duel přišlo zhruba 700 diváků, kteří po celý zápas perfektně povzbuzovali. Tohle byl díky oběma táborům velmi důstojný vrchol soutěže!

Lidé hnali své týmy do útočení, ale po vyrovnání utkání jasně směřovalo k penaltám. Jedinou možnost měl Kadlec z Tempa, jenže jeho střelu s námahou vytěsnil Lačík.

Při penaltách byla k vidění velká kuriozita: oba brankáři si vůbec nesáhli na míč! Jedenáct střelců suverénně proměnilo. Velmi odvážný kousek předvedl hlavně Fedič z Hájů, který zvolil v páté sérii dloubáček doprostřed branky. Míč ale netrefil ideálně, přesto mu gólman Koudelka nedokázal zabránit v cestě do sítě, kam pomalu doskákal. Rozhodla až 6. série. Novák z Hájů dal, takže se musel trefit i Stejskal. Jenže vysoko přestřelil. Konec.

„Pro Háje je to historický úspěch, jsme šťastní,“ říkal Procházka.

Tempo mrzela promarněná šance na obhajobu. Tenhle kousek se v roce 2012 povedl Uhříněvsi, která tak zůstala osamocená. „Koho by nelákalo vítězství obhájit?“ říkal Koller. „Ale i tak můžeme být spokojení. Ukázali jsme, že fotbal hrát umíme, že jen neodkopáváme, ale snažíme se hrát kombinačně. Před rokem jsme vyhráli finále poháru, ale pak jsme sestoupili z přeboru. Teď jsme prohráli, tak doufám, že se to otočí a do přeboru postoupíme. Tak by to mělo být, ne?“ usmíval se Koller.

Tempo vede A skupinu I. A třídy, ale čekají ho dvě velmi obtížná kola: o víkendu hraje na půdě třetích Kolovrat, pak hostí druhé Dolní Chabry. „Pokud podáme podobný výkon jako v prvním poločase, tak se nebojím. Ty dva zápasy bereme jako další finále,“ prozradil Koller.

Dá se říct, že i Háje čeká další „finále“. I když s jiným nábojem. Tým stále nemá jistou záchranu v přeboru. A osud Tempa z minulé sezony je velkým varováním...

„Vím, Tempo před rokem vyhrálo pohár a sestoupilo. Jsme tam taky namočení, ale pořád věříme, že se Aritma zachrání v divizi, pak bychom se měli udržet,“ předpovídá Procházka. „Rozhodně chceme poslední dva zápasy zvládnout, abychom nemuseli čekat, co se bude dít kolem nás. Kdybychom k závěru přeboru ale přistoupili jako k prvnímu poločasu, bylo by to těžké. Věřím, že se poučíme.“

Háje – Tempo 2:2 (0:2), 6:5 na pen.
Branky: 49. Bičaník, 52. Hruška – 2. a 42. Nwogu. ŽK: 23. Bičaník – 37. Netušil, 62. Kadlec.Rozhodčí: Hurych – Tomšů, Gotthard. Diváků: 700.
Háje: Lačík – Vlasák, Krejčí (46. Bednář), Dub (80. Fedič), Slabý – Soucha (85. Grafnetr), Brož, Hruška, Janoušek (70. Novák), Balík (46. Hančl) – Bičaník. Trenér: Petr Procházka.
Tempo: Koudelka – Netušil, Kadlec, J. Nechvíla, Vrzal – Hurka (62. Patrik Geissler), Tománek, Jílek, Žalud – Nwogu (80. Stejskal), Žák. Trenér: Libor Koller.
Penalty proměnili: Bednář, Bičaník, Brož, Hruška, Fedič, Novák – Vrzal, Netušil, Žák, Žalud, Kadlec. Neproměnil: Stejskal (Tempo).