Muži A začínají v sobotu svou cestu v I. A třídě

​V Pražská teplárenská přeboru si v uplynulé sezoně fotbalové Háje moc radosti neužily a skončilo to pro ně padákem. Teď před týmem z Jižního Města stojí nová výzva – boj v I. A třídě. A věřte, že to bude pořádná šichta. „Cíl je jasný, chceme se udržet,“ říká nový trenér prvního týmu Hájů Vladimír Dvořák. Ten vedl áčko Hájů už v minulé sezoně v době, kdy byl nemocný kouč Růžička. Ten na lavičce mužů Hájů skončil.

Po Praze se toho povídá hodně. Jaká je realita na Hájích chvíli před startem sezony?

Je pravda, že polovina lidí od nás odešla. Kluci šli za lepšími podmínkami nebo za kamarády do jiných klubů. Nezbylo nám, než se s tím nějak vypořádat. Udělali jsme tři nové hráče, dva do útoku. Odehráli jsme dva přípravné zápasy a už se těšíme, až začne soutěž.

Říkáte, že odešla polovina týmu a přišly tři posily. To mi počtově nějak nevychází. Bude vás dost na to, že Háje budou mít v soutěžích A i B tým?

Myslím, že kdyby se chodilo, nemuselo by to být špatné. Jenže je to u nás stejné jako všude. Hráči mají svoje pracovní povinnosti, školy. Věřím ale, že to půjde. Do áčka se posunuli kluci, co už v minulé sezoně do prvního týmu naskakovali a hráli třeba dvacet minut. Je to pro ně výzva i motivace zároveň.

Nemáte obavu, jak to dopadne?

Víme, že nás čeká těžká sezona po těch mnoha odchodech. Tady musím říct, že jsme během léta mluvili s dvaatřiceti hráči. Taky jsme oslovili pět dorostenců, všechno vypadalo dobře. A pak začaly prázdniny a nakonec tu účast v přípravě čtyři kluci odřekli. Vysokoškoláci byli během prázdnin mimo Prahu, tak se nám snad během září vrátí. Jak jsem říkal, bude to těžké, ale my uděláme maximum, abychom to zvládli.

Citlivý je post brankáře. Z klubu odešla opora Martin Tlustý, jak jste vyřešili obsazení klíčové pozice mezi tyčemi?

Odešli nám hned dva brankáří. Kromě Tlustého i Lukáš Provazník. Takže bude jedničkou Matěj Lačík. Na začátku sezony bude muset zvládnout odchytat zápasy za áčko i béčko. Ale určitě se to řeší.

Pomalu už začínám chápat, proč máte cíl v podobě udržení v A třídě...

Uděláme všechno, abychom soutěž zachránili a samozřejmě je naším cílem, aby se v B třídě udrželo i naše béčko. Je jasné, že je spousta věcí nových a bude se to muset všechno skloubit. Ti hráči, co se posunuli z béčka, mají motivaci. A když se podívám na složení týmu, nemuselo by to být špatné. Kluci vědí, do jakého stavu přišli. Utéct jinam je jednoduché, ale tihle kluci se o to rozhodli tady poprat. Všechno také bude záležet na psychice.

Tam bude hodně důležité dobře odstartovat do soutěže. Letní pauza je krátká, bude tým konkurenceschopný?

Určitě nejdeme nikdy do zápasu s tím, že prohrajeme. Budeme bojovat. Setkal jsem se s tím, že mi hráč řekl, že bude chodit hrát jen za béčko. Tak jsme si vysvětlili, že když bude hrát dobře, tak se prostě posune do áčka. Věřím, že když to zvládneme v hlavě, tak se hra bude zlepšovat. Samozřejmě se pořád snažíme najít optimální sestavu. Je jasné, že pro nás od začátku bude mít velkou cenu každý získaný bod. Když jsme v přeboru prohráli šest zápasů za sebou, tak na tom kluci asi moc dobře být nemohli.

Už se stihli vykrystalizovat noví lídři týmu?

Je jasné, že osobnosti, jakými tady byli třeba Janoušek nebo Hruška, nemáme. Myslím, že ta role lídra týmu se ukáže až při mistrovských zápasech. Půjde to přirozenou cestou.

Nepošlete tým třeba do hospody, aby si tam hráči popovídali a všechno si před startem sezony vyříkali, jak to bude fungovat?

Do hospody tým určitě tmelit partu nepošlu. Já si dokonce myslím, že tam ti mladí ani tolik nechodí. To se spíš všichni spojí přes facebook, nebo jinak po internetu. Já klukům věřím, že až rozhodčí pískne a začne zápas, tak to půjde. Nejsem z těch trenérů, co hráčům něco vypráví tři čtvrtě hodiny před zápasem. Nemám z toho strach.

Když se podíváte na soupisky přeborových týmů, vnímáte, kolik hráčů si v minulosti zahrálo za Háje?

To je pro mě hodně smutný pohled. Za posledních pět let odešlo z Hájů snad jeden a půl mančaftu. Kdyby tu ti hráči byli, tak by se na Hájích dál určitě hrál přebor. A určitě ne o záchranu, hrála by se tady špička.

V minulé sezoně jste fungoval u rezervy a občas zaskakoval u prvního týmu. Teď berete v roli kouče oba týmy na plný úvazek?

Co se týče tréninku, tak se připravujeme áčko a béčko dohromady. Ale abych vedl obě mužstva i při zápasech, to by celou sezonu nešlo. K béčku se shání trenér. Byly chvíle, kdy už jsem lidem v klubu říkal, že tady i bydlím. (směje se) Trenérem béčka by měl být v sezoně někdo jiný.

René Machálek, sport.cz

pátek 25.8.2017 | www.fotbalpraha.cz | Přečteno: 2086