Rozhovor s Ondrou Machačem - trenérem individuálních skupinových tréninků

Vyzpovídali jsme pro vás trenéra individuálních skupinových tréninků - Ondřeje Machače!

Ahoj Ondro, začněme krátkým představením čtenářům, řekni nám něco o sobě.

Zdravím všechny čtenáře a hájeckou komunitu, jmenuji se Ondra Machač, je mi 20 let a v současnosti jsem trenérem, studentem a organizátorem sportovních kroužků pro děti.

Teď už k Tvé fotbalové kariéře. Jak jsi se k fotbalu dostal a kdy jsi začal s trenéřinou?

Počátky mé fotbalové kariéry sahají do roku 2004, kdy mě táta přivedl na fotbalový nábor do SK Benešov. Vzpomínám si, že se mi na začátku fotbal vůbec nezamlouval a nebýt mého otce, tak u něho nejspíše nevydržím. Nakonec jsem však velmi rád, že jsem v prvních měsících u fotbalu vydržel, jelikož mi do života mnohé dal.

V Benešově jsem byl od přípravky až po starší žáky. Poté jsem přestoupil do Viktorky Žižkov, kde tehdy daný ročník trénoval Radek Bejbl s Petrem Kotlínem. Za celou mou kariéru to pro mě byli nejlepší trenéři, kteří mi do života mnohé předali. Když se ohlédnu zpětně, tak právě na toto období vzpomínám nejraději. Měli jsme skvělou partu, která táhla za jeden provaz a dokonce jsme v sezoně 2016/17 sahali po ligovém titulu (konec soutěže jsme si však nechali utéct).

Na počátku roku 2018 jsem se vrátil do Benešova, kde jsem sbíral první minutky a zkušenosti mezi dospělými a to v České fotbalové lize. Tento návrat však nenaplnil má očekávání.

Po sezóně 2017/18 jsem měl tři možnosti, jak a kam dále pokračovat. Nakonec jsem se rozhodl pro Dynamo České Budějovice a 1.dorosteneckou ligu. Po v celku vydařeném startu přišlo zranění, které jsem nikdy pořádně nevyléčil, a proto jsem se po roce snahy o návrat rozhodl ukončit hráčskou kariéru a vydal jsem se po jiné cestě.

Nad trenéřinou jsem začal přemýšlet již v době mého zranění. Úplnou náhodou jsem natrefil na inzerát Hájů, kde poptávali nové trenéry. Jelikož jsem si z toho nic nedělaní začal lézt na nervy, tak jsem do toho šel. Zpětně cítím, že to byl velmi významný krok pro počátek v nové kapitole života. Celkově na tyto začátky vzpomínám hrozně rád, jelikož jsem na Hájích potkal spoustu skvělých trenérů a lidí, se kterými bylo a je radost spolupracovat.

V létě roku 2019 jsem se přesunul do Benešova. Tehdy jsem tam žil a studoval, a tak to pro mě bylo logické rozhodnutí. Převzal jsem ročník 2008, u kterého dělám hlavního trenéra i v současné době. Již teď mohu s jistotou říct, že až přijde čas odchodu, tak budu na tyto roky se skvělou partou hráčů a trenérů velmi rád vzpomínat.

Dokázal bys ve vzpomínkách najít nějaký nejsilnější fotbalový zážitek v roli hráče a v roli trenéra?

Jak jsem již výše popisoval, tak jeden z nejsilnějších momentů pro mě bylo hráčské působení ve Viktorce Žižkov pod vedením Radka Bejbla a Petra Kotlína.

Mimo jiné také rád vzpomínám na jeden mistrovský zápas v Českých Budějovicích. Myslím, že to bylo 5.kolo 1.dorostenecké ligy a zrovna jsme hráli doma proti Hradci Králové. Po první půli jsme prohrávali 1:0. Pár minut před koncem jsme dokázali vstřelit vyrovnávací gól a asi minutu před závěrečným hvizdem jsme překlopili vítězství na naši stranu. Takovou vlnu euforie a čisté radosti nezažije člověk každý den.

Z trenérského pohledu je pro mě silný skoro každý okamžik, když vidím, že mé svěřence fotbal baví a naplňuje.

Teď už ke Tvému spojení s Hájemi. Jak ses k nám dostal a jaké byly Tvé začátky u nás v klubu?

Jak jsem již popisoval výše, tak jsem se na Háje dostal úplnou náhodou. Velmi si vážím první trenérské šance, které mi tu bylo dopřáno.

Začátky byly velmi příjemné, jelikož na Hájích byla a je skvělá parta lidí. Vždy, když jsem potřeboval s něčím poradit, tak jsem se mohl na kohokoliv v klubu obrátit. I po mém odchodu jsem cítil jakési propojení mezi mnou a týmem z Jižního Města, které věřím, že ve mně zůstane již navždy.

S jakým očekáváním vstupuješ do projektu individuálních skupinových tréninků?

Rád pracuji s kluky, pro které fotbal znamená vášeň a rádi se zdokonalují nad rámec svých tréninků. Doufám a věřím, že kluci z těchto tréninků budou chodit nadšení, a že jim tyto individuální tréninky v lecčem pomůžou a posunou dál. Po domluvě s Honzou Špinkou a Oťasem Literou chceme tyto tréninky do dalších týdnů a měsíců koncipovat tak, aby kluci sami chodili s tématy a problémy, které je momentálně ve fotbale trápí, a které se společně budeme snažit vylepšit.

Věřím, že všem účastníkům budou tyto tréninky velkým přínosem pro jejich další fotbalový růst.

Je něco, co bys rád vzkázal čtenářům a případným budoucím návštěvníkům individuálních skupinových tréninků?

Rád bych touto cestou pozval všechny potencionální zájemce na individuální trénink, který probíhá každé pondělí od 15 nebo 16 hodin. Věřím, že si trénink užijete a bude vám ku prospěchu na vaší fotbalové cestě.

Závěrem bych rád všem čtenářům tohoto článku popřál mnoho zdraví a pohody v této nelehké době.

pondělí 7.6.2021 | Klub | Přečteno: 1247