Ročník 2005: Vnímání prostoru

V sobotu 6.1. jsme odehráli první utkání v roce 2018 v rámci zimní ligy na Junioru. Zápas byl proti Pečkám a skončil vysokým skórem a divokou přestřelkou. Na začátek bychom chtěli jako tým popřát všem lidem a našim fanouškům vše nejlepší do nového roku, hlavně zdraví, štěstí a pohodu.
v So 6.1.2018 11:15
Junior UMT
AFK Pečky

Po jednom tréninku jsme hned naskočili do zápasu. Zápasy budeme chtít hrát do tří našich hráčů na střídání, spíše i méně, kvůli přirozenému navyšování herní vytrvalosti. Vytížení budou mít všichni hráči naší skupinky, neboť hrajeme i hájeckou zimní ligu a doplňujeme přáteláky. I na toto utkání jsme chtěli právě dva hráče na střídání, nakonec byl jeden, jelikož Kečupovi nebylo dobře.

V zimě budeme zkoušet nové rozestavení, i vzhledem k příchodu dalšího útočníka, a abychom si zvykli na součinnost dvou hráčů v útoku. Varianty budou různé, kromě klasického 2-3-2 budeme zkoušet i 3-2-2. Rozestavení není však to podstatné, spíše variabilita a přizpůsobivost hráčů. O tom jsme se s klukama hlavně před zápasem bavili. Nakonec jsme se dohodli, že začneme 2-3-2, jak kluci hráli celé loňské jaro. Ale povídali jsme si právě o těch principech, abychom byli přizpůsobiví a chtěli mít maximálně míč na svých kopačkách a tvořit. V tomto způsobu hry je nanejvýš důležitá hra bez míče, tedy výběr místa a hlavně chuť a vůle naběhnout.

V první půli jsme byli velmi aktivní a díky tomu vznikla řada akcí, které se klukům povedly a fanouškům líbily. Aktivita a nasazení bylo vysoké. V druhé půli naše aktivita klesla, přestali jsme se pohybovat, nabízet se, a tak docházelo ke ztrátám. Hra se vyrovnala a v jedné pasáži jsme byli pod tlakem, neboť jsme si pořádně nedali míč. Jsem rád, že i přes dobře chytajícího brankáře se nám podařilo vstřelit 11 branek. Ke kvalitnímu utkání přispěly i Pečky, jednalo se o povedené utkání z obou stran.

Čemu jsme jako trenéři věnovali hlavně pozornost?

1) Jak jsou kluci postaveni při hře?

S klukama jsme se o poločase bavili a i výroky v průběhu utkání směřovali k tomu, abychom zaměřili pozornost kluků na nastavení vůči míči. Je to jednoduché. Jak jsi nastaven vůči hráči s míčem? Můžeš/nemůžeš dostat přihrávku? To se týká hlavně předních hráčů, záložníků, útočníků. V první půli to bylo lepší, v druhé i vzhledem k menší aktivitě hry bez míče, slabší.

2) Kam směřuje první dotek?

Dělal jsem si menší statistiky, jak pracujeme s prvním dotekem. Velmi dobře z toho vyšel Alex, Fíla, Vašek, kteří si prvním dotekem dokázali ve většině případů připravit pozici směrem do hry, tedy přebírali míč tak, aby hned mohli hrát. Většina kluků měla víc jak polovinu prvních doteků do hry. To chceme.

3) Kontrolujeme si prostor?

Druhá statistika, kterou jsme sledovali. Kluci se o obou dozvěděli až po zápase. A to, jak si kontrolujeme prostor před tím, kdy na nás jde míč. V tomto byl dominantní Šíma, skoro pokaždé si prostor zkontroloval. Někdo má vyvinutější periferní vnímání a nemusí si ho tak často kontrolovat. Toto je dovednost, kterou budeme chtít rozvíjet.

Tyto věci souvisí s herní činnosti jednotlivce, a to výběrem místa. Formou her a zaměřování pozornosti budeme tyto dovednosti rozvíjet.

Kluci v pozápasovém hodnocení mluvili o svých pocitech, většinou dali známku 8 či 9 z 10, všichni si uvědomovali, že hra v prvním poločase byla aktivní a líbila se jim a že v druhém to nebylo ono. Neuměli pojmenovat, že to bylo z hlediska menšího pohybu bez míče. Po celém hodnotícím kolečku si vzal slovo ještě Fíla Šťastný a trefně pojmenoval jednu věc. Říkal, že neběhal v druhé polovině tolik, že si v sobě říkal, že už je zápas vyhraný a nemusí se tolik snažit. Že příště bude chtít hrát až do konce, protože vnímal, že když jsme polevili, tak soupeř začal dávat góly. Když jsem se zeptal, kdo z kluků to ještě takto vidí, zvedlo se asi pět rukou. Toto jsou velmi důležité okamžiky, kdy přijde uvědomění od hráče a předá to dalším hráčům.

Děkuji rodičům za podporu. Panu Černému za fotky.

Kluci si užili pozápasovou oslavu, zakřičeli si 11x 😊.

Zápasu se zúčastnili: Vašek Schrojf, Alex Klymskyj, Honza Maršák, Fíla Prachař, David Andronikov, Šíma Černý, Adam Lelkes, Fíla Šťastný, Luky Veselý

sobota 6.1.2018 | Otmar Mansour | Přečteno: 2835