Kristýna Špinková působí již déle než 3 roky jako hájecká trenérka. Její tréninky jsou zaměřené především na všeobecný pohybový rozvoj. Více o tom, jak se Kristýna na Háje dostala a jakou práci přesně u nás odvádí, se můžete dozvědět v rozhovoru, který přibližně před rokem poskytla (viz.: https://fc-haje.cz/clanek.asp?id=3266).
Dnes si s Kristýnou však budeme povídat především o nedávném semináři v Nymburku, kde i ona dostala prostor pro svou prezentaci. Mohla bys ve zkratce čtenářům říct, o čem celý seminář byl a jaký byl jeho smysl?
Fotbalová asociace České republiky uspořádala na konci listopadu v Nymburku tradiční setkání zástupců klubů se statutem Sportovních středisek mládeže. Semináře se zúčastnili také nedávno zavedení Grassroots trenéři mládeže, kteří na okresní úrovni pomáhají těm nejmenším klubům i školám s vedením tréninkových jednotek i hodin tělesné výchovy. Jednalo se tak o historicky největší setkání fotbalových trenérů mládeže v rámci České republiky (cca 300 trenérů). A jelikož i náš klub díky své poctivé práci s mládeží v rámci klubu i v partnerských školách nese tento statut SpSM, tak jsem tam nebyla sama, ale s hlavními trenéry hájecké přípravky a žákovské kategorie, pro které byla účast povinná.
Teď už k prostoru, který jsi na semináři dostala. Představovala jsi primárně tzv. Footballaerobic, že? Tato novinka je vlastně tvým vlastním projektem. O co konkrétně jde?
Footballaerobic jsem začala trénovat už před lety jako studentka vysoké školy v mé rodné Příbrami s trenérem Tondou Barákem a pokračuji s ním v posledních letech především v rámci zimního období napříč různými ročníky právě zde na Hájích. Jedná se o aerobní formu tréninku při hudbě s fotbalovým míčem. Rytmus – koordinace – zábava – to je to hlavní, o co tu jde. Nejsme např. Brazilci, nemáme rytmus, tanec v genech, a tak našemu pohybu, a i fotbalu, chybí lehkost. A tento trénink právě vede hráče k tomu, jak se naučit vnímat rytmus, dobře ovládat, regulovat svůj pohyb, a to vše zábavnou hravou formou. I FAČR vidí v těchto mých trénincích možnost, jak danou pohybovou situaci především u fotbalové mládeže zlepšit a chce se mnou navázat externí spolupráci, díky které by se Footballaerobic zavedl právě do SpSM center a fotbalových akademií. Proto přišla nabídka prezentovat moje cvičení na tomto semináři.
Na semináři bylo mnoho lidí. Jaké to je přednášet před tolika posluchači, převážně fotbalovými trenéry? Byl pro tebe příjemnější teoretický úvod, nebo praktická ukázka?
I přesto, že mám poměrně velké rétorické zkušenosti z různých kurzů a seminářů, tak přednášet před tolika lidmi nebylo vůbec jednoduché, protože mi na tom moc záleželo. Představovala jsem svůj vlastní projekt, svojí tréninkovou jednotku a dostala jsem velkou důvěru ze strany FAČR. Moc si vážím toho, že jsem tam mohla být a děkuji za tu zkušenost a příležitost.
Praktická ukázka už byla pro mě „na pohodu“, protože cvičení a trénování je můj denní chléb a zaměřila jsem při ní svou pozornost hlavně na malé fotbalisty z Kolína, kteří zde tento trénink se mnou absolvovali poprvé. A přihlížející trenéři pro nás v hale vytvořili moc hezkou atmosféru, po každé písničce se tleskalo a kluky to moc motivovalo a povzbuzovalo.
Jaký máš z celého semináře pocit? Cítíš, že šlo o prospěšnou akci?
Nedokáži objektivně ohodnotit úplně celý seminář, protože kvůli veliké trémě a nervozitě před svým vystoupením jsem se nedokázala úplně soustředit na všechny příspěvky a výstupy. Ale sama za sebe mám hlavně díky pozitivním zpětným vazbám od různých zúčastněných klubů nakonec dobrý pocit a těším se na další návaznosti, protože tohle byl zatím první krůček k tomu, jak celý můj projekt posunout na celorepublikovou úroveň. A děkuji moc všem, kteří mi s mojí prezentací pomáhali a podporovali mě😊.